Skip to content

Maják South Stack

Maják sa nachádza na ostrove, ktorý je spojený s ďalším ostrovom, ktorý je spojený s ďalším ostrovom, ktorý je spojený s jedným z najväčších ostrovov na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pri severozápadnom rohu Anglesey vo Walese sa nachádza malý ostrov s názvom South Stack alebo po welšsky Ynys Lawd. Nachádza sa na ňom maják a s väčšou pevninou, ostrovom Holy Island, ho spája úzky mostík. Ostrov Holy Island je zasa spojený s ostrovom Anglesey dvoma cestnými spojeniami. Anglesey je zasa spojený s pevninou Walesu ďalšími dvoma mostmi.

Aj tieto ostrovy boli kedysi spojené s hlavnou pevninou, ale tisíce rokov erózie spôsobenej vlnami narážajúcimi na skaly ich rozdelili na ostrovy.

Maják South Stack bol dokončený v roku 1809 a nachádza sa vo výške 41 metrov nad morom. Lávka, ktorá umožňuje prístup k majáku, je novším prírastkom, postaveným v 90. rokoch 20. storočia. Nahradila starší most, ktorý bol z bezpečnostných dôvodov uzavretý. Predtým, ako bol v roku 1828 postavený prvý most na South Stack, sa na ostrov dalo dostať len v koši zavesenom na lane.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.856 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km