Skip to content

Clocha na hEireann (Kamene Írska)

Mapa zložená z 32 rôznych materiálov, ktoré predstavujú 32 írskych grófstiev.

Približná doba čítania: 3 minúty

Obyvatelia írskeho grófstva Donegal od roku 2014 každoročne organizujú pozoruhodné stretnutie: Tír Chonaill Stone Festival. Organizátori si ho predstavovali ako spôsob oslavy a pokračovania tradičných kamenárskych zručností, ako je stavanie suchých kamenných múrov a rezbárstvo. Účastníci festivalu zanechávajú po sebe kamenárske dedičstvo, ktoré vzniká priamo na mieste v rámci víkendových aktivít a zvyčajne má podobu novopostavených alebo opravených kamenných múrov a verejných umeleckých diel. Festival sa konal na rôznych miestach v okrese, ale v jednom pamätnom ročníku vzniklo jedinečné umelecké dielo.

V roku 2016 organizátorov napadlo urobiť niečo špeciálne na pripomenutie 100. výročia Veľkonočného povstania z roku 1916, ktoré napokon viedlo k vzniku Írskej republiky. Rozhodli sa pre spoločnú sochu, ktorá by bola inštalovaná na mieste tohoročného zhromaždenia, v odľahlej pobrežnej dedine Glencolumbkille. Ich cieľom bolo vytvoriť mapu Írska, kde by každý okres predstavoval vlastný kameň vytesaný kamenárom z každého okresu. Každý kameň mal mať hrúbku 75 mm (tri palce); na hrubé opracovanie sa mohli použiť elektrické nástroje, ale hotový povrch sa musel opracovať ručne. Názov grófstva mal byť vytesaný v írskom jazyku s írskym písmom a rezbári mohli pridať motívy s priamym vzťahom k ich grófstvu.

Organizátori vymysleli mnoho dômyselných spôsobov, ako plán čo najviac zladiť, ale stále to bol hazard; čo ak sa jednotlivé kúsky skladačky nespoja? No keď sa všetky dieliky zhromaždili a nasucho zapadli, všetci si nesmierne vydýchli. Bol postavený nádherný podstavec, na ktorý sa mali diely osadiť – umelecké dielo samo o sebe, nádherná miestna bridlica pokrývajúca betónový základ. Všetko sa spojilo tak, ako sa plánovalo, ale na každom jednotlivom kuse bola viditeľná pečať miestnej oblasti v podobe odlišného kameňa, výzdoby a rezbárskeho štýlu. Výsledok je pozoruhodný a dnes je dôkazom toho, čo sa dá dosiahnuť, keď sa šikovní a talentovaní remeselníci spoja na spoločnom cieli.

Mapa Stones of Ireland je trvalo vystavená v dedine Glencolumbkille, oproti vchodu do Glencolumbkille Folk Village, múzea živej histórie, ktoré rozpráva o problémoch vidieckeho života v tomto odľahlom kúte Írska.

Írsko ponúka ďalšie miesta

Írsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353

Blízke miesta do +/- 300km