Skip to content

Knižnica v Birmingham

Najväčšia verejná knižnica v Spojenom kráľovstve bola navrhnutá tak, aby odrážala priemyselnú a umeleckú históriu mesta, v ktorom stojí.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 2013 nahradila táto pozoruhodná budova v anglickom Birminghame brutalistickú betónovú stavbu Birmingham Central Library (postavenú v roku 1974). Vonkajšiu časť fasády tvorí mriežka z čiernych kovových krúžkov, ktoré vraj predstavujú množstvo bývalých mestských držiakov plynu, z ktorých takmer všetky sú už zrušené (Birmingham bol miestom vôbec prvého osvetlenia budovy plynom).

Pod mriežkou z čiernych kruhov sa nachádza ďalšia strieborná mriežka, pod ktorou sú zlaté, strieborné a čierne ozdobné panely. Táto výzdoba údajne predstavuje jemne dierované práce, ktoré sa kedysi vyrábali v slávnej birminghamskej klenotníckej štvrti. Budovu navrhla holandská architektonická firma Mechanoo.

Interiér budovy je rovnako pozoruhodný ako jej exteriér. Systém eskalátorov a výťahov je sám o sebe umeleckým dielom a súčasťou zbierok sú predmety, ktoré by zdobili knižnicu ktoréhokoľvek hlavného mesta. Patrí sem kópia (jedna z troch zachovaných) vôbec prvej knihy v angličtine (od Caxtona z roku 1471) a prvé fólio kompletného Shakespearovho diela.

Budova je tiež ekologická. Na účely chladenia klimatizačného systému využíva studenú vodu z vodonosnej vrstvy, pričom ohriata voda sa pumpuje späť do podzemia cez iný vrt. Tým sa výrazne znižuje energetická stopa budovy.

S rozlohou 31 000 metrov štvorcových je to najväčšia regionálna knižnica v Európe a najväčšia verejná knižnica v Spojenom kráľovstve,

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km