Skip to content

Modrá lagúna v Buxton

Táto krásna "lagúna" je v skutočnosti toxická polievka plná áut, zdochlín a odpadkov. Keď varovania nedokázali zabrániť ľuďom, aby sa chodili kúpať, mesto ju zafarbilo na čierno.

Približná doba čítania: 3 minúty

Bývalé lomy často zaplavuje voda, čím vznikajú kúpaliská, ktoré sú ideálnym miestom na skákanie z útesov a zábavu s priateľmi. Nanešťastie sa v nich môžu nachádzať aj nechutné zvyšky z priemyselných čias.

Harpur Hill Quarry

Jedným z takýchto miest je Harpur Hill Quarry, bývalý vápencový lom v anglickom grófstve Derbyshire. V rokoch 1835 až 1952 sa tu ťažil vápenec, ktorý sa spracovával na hasené vápno, chemickú zlúčeninu používanú pri výrobe ocele. V roku 1938 lom prevzalo Kráľovské letectvo a využívalo ho ako sklad chemických zbraní. Sklad fungoval počas oboch svetových vojen a nakoniec bol v roku 1960 zatvorený.

Harpur Hill Quarry

Turistov do Hoffmanovho lomu – častejšie nazývaného Modrá lagúna – priťahovala jeho žiarivo tyrkysovo modrá voda. Jemne rozptýlené čiastočky oxidu vápenatého, pozostatok procesu ťažby v lome, zanechali vo vode farbu, ktorá vyzerá ako z karibskej pláže. Žieravé hasené vápno rozpustené vo vode však spôsobuje, že jazero má vysoko zásadité pH 11,3. (Pre porovnanie, čpavok má pH 11,5 a bielidlo má pH 12,6.) Aby toho nebolo málo, lokalita sa využívala ako skládka. V okolí lagúny sú umiestnené tabule s nápisom: “Varovanie! Znečistená voda. Je známe, že lagúna obsahuje: Vraky áut, mŕtve zvieratá, exkrementy, odpad” a “Varovanie! Nevstupujte do vody, kvôli vysokým hodnotám pH. Môže to spôsobiť: Podráždenie pokožky a očí, Žalúdočné problémy, plesňové infekcie, ako napríklad múčnatka” a “Zamyslite sa! Kúpali by ste sa v čpavku alebo bielidle?”

Harpur Hill Quarry

Ale príťažlivosti tyrkysovej vody, ktorá sa zmenila na zelenú, keď vápencové skaly vyplavili do vody kryštáliky kalcitu, sa nedalo odolať. Rodiny jazdili k lagúne a deti sa v nej pravidelne kúpali s jednoduchým upozornením, aby si neponárali hlavu a neprehĺtali vodu.

Harpur Hill Quarry

Miestni obyvatelia sa už roky snažili odradiť ľudí od kúpania v lome. Lagúna je príliš toxická na to, aby sa dala vypustiť, ale v roku 2013 okresná rada pridala do vody čierne farbivo v snahe odradiť kúpajúcich sa. Hoci sa zdá, že je to účinné, proces sfarbovania sa musí každých niekoľko rokov opakovať, pretože voda sa vracia do lákavého tyrkysového odtieňa.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.857 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km