Skip to content

Skalné domy v Kinver

Posledné osídlené troglodytské obydlia v Anglicku boli opustené až v 60. rokoch 20. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tieto domy vstavané do pieskovcovej skaly v Kinveri boli poslednými obývanými troglodytskými obydliami v Anglicku. Viacúrovňové domy boli obývané viac ako 200 rokov.

V čase ich najväčšieho rozmachu obývalo jednotlivé jaskynné domy pravdepodobne až 11 rodín. Žiadny zo skalných domov vo Svätom Austine nemal tečúcu vodu ani elektrinu, a to ani potom, čo sa tieto komodity stali bežnou súčasťou bežnej domácnosti. Tieto fascinujúce domy boli opustené v 60. rokoch 20. storočia a na dlhé roky boli pred verejnosťou uzavreté.

Keď sa v roku 1992 začali zbierať finančné prostriedky na ich obnovu, išlo o rozsiahly a ambiciózny projekt vzhľadom na havarijný stav, do ktorého sa domy dostali. Národný fond v priebehu rokov dokončil obnovu po častiach.

V súčasnosti sú verejnosti prístupné dva domy. Jeden predstavuje viktoriánske obdobie a druhý 30. roky 20. storočia. Vďaka detailom a dôkladnosti majú návštevníci výbornú predstavu o tom, ako by sa žilo v týchto prekvapivo priestranných a útulných skalných domoch.

Nachádza sa tu aj múzeum a dôležitá čajovňa National Trust, ktoré tiež obývajú priestor vytesaný v pieskovci. Čajovňa využíva priestor, ktorý ako čajovňu prevádzkovala rodina Reevesovcov, ktorá v skalných domoch žila do 30. rokov 20. storočia.

Holy Austin Rock House

Predpokladá sa, že tieto skalné domy slúžili ako inšpirácia pre Tolkienove Hobitie diery. Tolkien to nikdy nepotvrdil, ale vzhľadom na to, že žil v neďalekom Birminghame a spomínal, že ho inšpirovala veľká časť Stredomoria, zdá sa pravdepodobné, že tieto nezvyčajné domy mohli podnietiť jeho fantáziu.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km