Skip to content

Ústredná knižnica UNAM

Táto neuveriteľná univerzitná knižnica je vizuálnym majstrovským dielom mozaikového umenia. Vyzerá tiež trochu ako obrovský boombox.

Približná doba čítania: 3 minúty

Vo všeobecnosti sú knižnice najznámejšie vďaka zázrakom, ktoré sa v nich nachádzajú, ale Ústredná knižnica v areáli Mexickej národnej autonómnej univerzity (UNAM) má na fasáde svoju najúžasnejšiu dominantu. Každý centimeter exteriéru desaťposchodovej budovy pokrýva pestrá kamenná nástenná freska znázorňujúca udalosti z minulosti, súčasnosti a pomyselnej budúcnosti Mexika. Okrem toho vyzerá ako obrovský prehistorický boombox.

Knižnica UNAM

Budova knižnice, ktorá bola pôvodne otvorená v roku 1956, je zrejme dielom umelca Juana O’Gormana. Hoci je architektúra budovy bloková, bez okien a monolitická, umelec vytvoril farebné vzory, ktoré pokrývajú celý povrch všetkých štyroch strán. Návrhy boli inšpirované štvoricou historických epoch, pričom severná stena predstavuje predhispánske obdobie, južná stena koloniálne obdobie, východná stena modernú éru a západná stena históriu univerzity.

Farebná výzdoba mení to, čo mohlo byť impozantným inštitucionálnym blokom, na živú atrakciu, ktorá je kusom histórie aj umeleckým dielom. A opäť, vďaka malému kvádru vyčnievajúcemu zo strechy ako kľučka, v kombinácii s kruhovými vyobrazeniami ptolemaiovskej a kopernikovskej vízie vesmíru, to naozaj vyzerá ako masívny boombox postavený starovekou civilizáciou.

Knižnica UNAM

A zblízka je výzdoba ešte neuveriteľnejšia, pretože nie je len namaľovaná na steny, ale pozostáva zo vzorov ilustrovaných rôznymi typmi miestneho kameňa, z ktorých každý bol vybraný pre svoju prirodzenú farbu. Úžasné je, že všetky červené, zelené, modré, žlté a ďalšie farby sú tvorené prírodne sfarbenými kameňmi získanými z celého Mexika. O’Gorman si zvolil túto metódu, pretože na rozdiel od farieb a iných nosičov vedel, že kamene nevyblednú.

Ústredná knižnica UNAM je neuveriteľná budova, ktorá dokáže obsiahnuť bohatú históriu krajiny s akousi symbolickou vizuálnou poéziou, napísanou vo veľkom. Takmer ju treba vidieť, aby ste uverili. Ale vážne, vidíte, že vyzerá ako boombox, však?

Knižnica UNAM

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.36 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km