Skip to content

White Nancy

Na vrchole osamelého kopca stojí zvláštna georgiánska bláznivá stavba.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hneď za dedinkou Bollington v grófstve Cheshire sa môžete vybrať na vrchol neďalekého kopca Kerridge Hill. Na vrchole návštevníkov čaká bizarná stavba, ktorá akoby nezapadala do vidieckeho prostredia. Je to White Nancy, 200-ročná gruzínska bláznivá stavba.

White Nancy

White Nancy je 5.5 metrov vysoký biely kužeľ korunovaný jednoduchým čiernym zakončením. Bláznivá stavba bola postavená z pieskovcovej sutiny, ktorá bola neskôr omietnutá a natretá na bielo. Miestna rodina Gaskellovcov ju postavila v roku 1817 na pamiatku britského víťazstva v bitke pri Waterloo. Dobrých pár rokov slúžila ako funkčný letný domček a návštevníci si v ňom mohli posedieť, prípadne si dať popoludňajší čaj.

Traduje sa, že pôvodná White Nancy bol neunaviteľný kôň, ktorý prepravoval materiál použitý na stavbu tejto podivnej stavby po strmom prístupe.

White Nancy

Vyvýšená poloha sa používala ako bod pre geodetické merania počas raného podrobného mapovania Anglicka, takže možno Nancy zohrala svoju úlohu pri pochopení jedinečnej topografie Spojeného kráľovstva. Pri vyjdení na hrebeň sa návštevníkom naskytne nádherný výhľad na Cheshire Plain.

Môžete si prezrieť Bollington, neďaleké mesto s približne 8 000 obyvateľmi. Ďalej po hrebeni sa pozeráte na menšiu dedinku Rainow. Ak sa pozriete ďalej na rozľahlý horizont, uvidíte väčšie aglomerácie Macclesfield, Stockport a Manchester.

White Nancy

Návštevníci si môžu na White Nancy prezrieť značný kus severného Anglicka. Dlažobné kompasové body obklopujúce pamätník vám pomôžu pochopiť, na čo sa v diaľke pozeráte.

Pri výnimočných príležitostiach je Nancy vyzdobený podľa verejnej nálady. Patria k nim jubilejné koruny, olympijské kruhy a maky Remembrance. V roku 2017 starosta Bollingtonu objednal nástennú maľbu Manchester Bee, aby vyjadril podporu mesta po teroristickom útoku v Manchester Arene.

White Nancy

Hoci White Nancy nie je mimoriadne pôsobivý, stojí za to ho navštíviť. Odtiaľto je to príjemná prechádzka po Kerridge Ridge, a ak bude dobré počasie, môžete si urobiť piknik. Celkovo je to príjemný spôsob, ako stráviť niekoľko hodín pri pohľade na architektonickú anomáliu, pretože, ako povedal Edmund Hilary o Evereste: “je to tam”.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km