Skip to content

Korowaiské domy na stromoch

Mnohí chceli mať v mladosti príbytok v korunách stromoch. Tento kmeň žijúci v Indonézii to už praktizuje od pradávna z praktických dôvodov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Predstav si, aké by to bolo prebúdzať sa každé ráno v korunách stromov. Presne takto skutočne žijú ľudia kmeňa Korowai v indonézskej provincii Papua. Títo neuveriteľné zruční architekti si svoje obydlia stavajú z bežných prírodných materiálov, ako je drevo a palmové listy, avšak podlahu majú vo výške tretieho poschodia. V mnohých z týchto domov môže žiť až 12 osôb a niektoré z týchto stavieb majú dokonca až 10 poschodí.

Prečo žijú tunajší ľudia na stromoch? Nejedná sa len o rozmar. Vysoko nad vlhkou džungľou sú títo lovci a zberači ďaleko od komárov i zvedavých ľudí. Do mnohých domov sa dá dostať jedine po dlhom rebríku. Ten se pri šplhaní hore trepe, čo obyvateľom signalizuje, že ide niekto na návštevu.

Mnohé roky o kmeni Korowai nemal nikto tušenia. To sa zmenilo v sedemdesiatich rokoch minulého storočia, keď sa prvý krát stretli s holandskými misionármi. Od tej doby sa mnohí Korowaici presťahovali do okolitých dedín a v džungli ich dodnes zostáva už len pár tisícoviek.

Indonézia ponúka ďalšie miesta

Indonézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Kurz (za 1 € dostaneš): 17278.297 IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62