Skip to content

La Danta

V El Miradore, "stratenom meste Mayov", stojí jedna z najväčších pyramíd na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Obrovská kamenná stavba sa týči nad stromami uprostred guatemalskej džungle na severe krajiny. Zo vzduchu vyzerá ako nejaká zvláštna, osamelá sopka náhodne zasadená do vegetácie. V skutočnosti je to však jedna z najväčších pyramíd na svete, súčasť „strateného mesta Mayov“.

El Mirador

El Mirador, stratené mesto, prekvitalo od šiesteho do tretieho storočia pred naším letopočtom. V nasledujúcich storočiach sa výstavba v meste spomalila a jeho populácia začala klesať. Nakoniec bolo opustené na sklonku deviateho storočia.

El Mirador

V rokoch, ktoré uplynuli od chvíle, keď mesto opustili jeho obyvatelia, džungľa pohltila množstvo kamenných stavieb. Miesto bolo opustené stovky rokov, až kým ho v polovici 19. storočia nezačali objavovať archeológovia. Predhispánske mesto tvoria tisíce stavieb, ale snáď žiadna z nich nie je taká pôsobivá ako chrám La Danta.

El Mirador

Chrám La Danta je vysoký neuveriteľných 72 metrov. Má celkový objem takmer 2,8 miliónov kubických metrov, čo z nej robí jednu z najväčších pyramíd na svete a zároveň jednu z najobjemnejších starovekých stavieb na svete. Vypočítalo sa, že na výstavbu tejto gigantickej stavby bolo potrebných 15 miliónov človeko-dní práce. Na východnú stranu chrámu vedie schodisko, ktoré tých, ktorí naň vystúpia, odmení výhľadom na more stromov, ktoré sa tiahne, kam až oko dovidí.

Guatemala ponúka ďalšie miesta

La Danta

Guatemala - Krátke info

Miestny názov: Guatemala
Hlavné mesto: Guatemala
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. január 1821
Rozloha: 108889 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: quetzal
Kód meny: GTQ
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GTQ
Medzinárodný kód krajiny: GTM/GT
Internetová doména: .gt
Predvoľba telefónneho čísla: +502

Blízke miesta do +/- 300km