Skip to content

Skrytý tropický les v New Yorku

V kancelárskej budove v centre Manhattanu rastie miniatúrny dažďový prales. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Obyvatelia New Yorku sú vo všeobecnosti na tom dobre, pokiaľ ide o kontakt s prírodou. Od obrovských mestských parkov Central Park a Prospect Park až po otvorené priestranstvá, ako sú Bryant Park a Riverside Park, mesto poskytuje všetky druhy vítaných únikov z mestskej džungle. Oveľa menej známa je však skutočná tropická džungľa ukrytá na East 43rd Street. Pozoruhodná je tým, že sa nachádza vo vnútri kancelárskej budovy.

Skrytý tropický les v New Yorku

Budova, ktorú v roku 1967 postavili Kevin Roche a John Dinkeloo, bola navrhnutá ako sídlo Fordovej nadácie, humanitárnej charitatívnej organizácie Henryho a Edsela Fordovcov. Dvanásť poschodí vysoká budova, postavená zo skla a ocele, je nadrozmerným tropickým skleníkom. V bizarnej záhrade bujnejú obrovské stromy, zakrpatené kríky, magnólie a záhradné terasy, ktoré sa zvažujú k zeleným vodným bazénom. Otvorené kancelárie Fordovej nadácie, ktoré sa z dvoch strán tiahnu až po strechu, umožňujú pracovníkom pozerať sa cez tropický prales do svojich kancelárií. Dve obrovské sklenené steny a strop pôsobia ako veľkoplošný skleník, ktorý vytvára tropické podmienky pre celoročný život rastlín. Na streche sa dokonca zhromažďujú skutočné dažďové zrážky, ktoré sa pridávajú ku kondenzovanej pare z interiéru a slúžia na zalievanie rastlín a napĺňanie vodných bazénov.

Táto neočakávaná tropická oáza, ktorá je jednou z najpozoruhodnejších budov v meste, vzdialená len jednu stenu od rušnej 43rd Street, je prístupná verejnosti po celý rok. 

Skrytý tropický les v New Yorku

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km