Skip to content

La Piedra Escrita

Táto skala uprostred rieky v Jayuya obsahuje desiatky predkolumbovských petroglyfov Taíno.

Približná doba čítania: 2 minúty

La Piedra Escrita znamená v preklade „popísaný kameň“ a nachádza sa v Jayuya pokrytý taínskymi petroglyfmi z predkolumbovskej éry. Nachádza sa priamo v rieke Rio Saliente, La Piedra Escrita čiastočne blokuje tok rieky a vytvára tak prílivový bazén, v ktorom sa dá bezpečne kúpať. V okolí La Piedra Escrita sa nachádzajú piknikové stoly, vyhliadkové veže a drevená promenáda, ktorá vedie k rieke. Zatiaľ čo atmosféra nabáda návštevníkov k plávaniu a oddychu v prírodnom bazéne, milovníci vzrušenia často vyliezajú na La Piedra Escrita a skáču do vody.

Petroglyfy na skale odrážajú spôsob života a vieru ľudu Taíno, ktorý obýval rôzne časti Portorika pred príchodom Španielov na ostrov v roku 1493. Predpokladá sa, že Jayuya bola domovom veľkého počtu obyvateľov kmeňa Taíno, ktorí po sebe zanechali petroglyfy nielen v La Piedra Escrita, ale aj na iných archeologických lokalitách, ako je Mural de Zama nachádzajúca sa na najvyššom bode ostrova, Cerro Punta. Na ostrove Jayuya sa nachádza aj viacero múzeí a pamiatok, ktoré oslavujú kultúru Taíno, ako napríklad múzeum El Cemi a La Tumba del Indio.

Popísaný kameň

Po príchode do mesta si návštevníci nemôžu nechať ujsť príležitosť spoznať kávovú kultúru Jayuya. V Jayuya sa nachádza viacero kávových plantáží známych ako haciendy. Hacienda San Pedro je známa výrobou remeselnej kávy. Ďalšie kaviarne, ktoré sa oplatí navštíviť, sú Cafe Nativo, Paliques Cafe a Cafe Tres Picachos.

Portoriko ponúka ďalšie miesta

La Piedra Escrita

Portoriko - Krátke info

Miestny názov: Puerto Rico
Hlavné mesto: San Juan
Úradné jazyky: španielčina, angličtina
Štátne zriadenie: slobodný pridružený štát
Dátum vzniku: 10. december 1898
Rozloha: 9104 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: PR
Internetová doména: .pr
Predvoľba telefónneho čísla: +1787

Blízke miesta do +/- 300km