Skip to content

San Juan Sound

V tomto štúdiu pokračujú v hudobných tradíciách Portorika hudobníci, inžinieri a možno aj duch, ktorý miluje hudbu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Nachádza sa v srdci jednej z najrušnejších štvrtí hlavného mesta Portorika a ak by ste nevedeli, že sa tu nachádza San Juan Sound, pravdepodobne by ste ho minuli. V tejto poloopustenej budove, v ktorej kedysi sídlila rozhlasová stanica WKAQ, prvá rozhlasová stanica v Portoriku, druhá v Latinskej Amerike a piata na svete, sa rozhlasové vlny šíria od roku 1922.

nahrávacie štúdio, Portoriko

Pôvodná rozhlasová stanica, ktorá začínala len s dvoma až tromi hodinami vysielania denne a rozrástla sa tak, že pokrývala celý ostrov, bola najmenej 12 rokov jedinou rozhlasovou stanicou v Portoriku. V prvých dňoch hudobníci nahrávali v rozhlasovej stanici WKAQ. V 40. rokoch 20. storočia sa WKAQ odsťahovalo a budova bola takmer sto rokov prázdna.

Matteo Burr, hudobný producent a bubeník zo skupiny Grace Potter and the Nocturnals, prišiel do San Juanu v roku 2015. Keď hľadal miesto na zriadenie rozhlasovej stanice a štúdia, Matteo našiel starú budovu WKAQ a okamžite ho upútala jej história. Burra inšpirovalo oživiť tento priestor a osláviť jeho odkaz nielen v Portoriku, ale na celom svete.

Dnes je San Juan Sound viacúčelové nahrávacie štúdio, ktoré zabezpečuje živé vystúpenia, súkromné nahrávanie a spoluprácu so školami po celom Portoriku. Burr tiež vedie charitatívnu organizáciu Gift of Sound, ktorá poskytuje nástroje, kurzy a nahrávacie sedenia mladým hudobníkom, ktorí by si ich nemohli dovoliť.

Históriu hudby v tomto podniku udržiava pri živote jukebox, ktorý Matteo kúpil do tohto priestoru. Kúpil ho od staršieho portorického pána, ktorého zosnulá manželka veľmi milovala hudbu a každý večer počúvala na jukeboxe svoje obľúbené skladby. Stále je plný nahrávok tejto ženy a hovorí sa, že jukebox sa často zapína, hoci sa ho nikto nedotýka.

nahrávacie štúdio, Portoriko

Burr hovorí, že sa cíti “vďačný za to, že žije život zasvätený tomu, aby svet znel a bol lepší”. Návštevníci si teraz môžu v San Juan Sound vychutnať prehliadky, kurzy, predstavenia a ďalšie komunitné podujatia, spoznať bohatú históriu a kultúru portorickej hudby a zároveň podporiť miestnych umelcov a hudobníkov na ostrove aj v súčasnosti.

Portoriko ponúka ďalšie miesta

Portoriko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Puerto Rico
Hlavné mesto: San Juan
Úradné jazyky: španielčina, angličtina
Štátne zriadenie: slobodný pridružený štát
Dátum vzniku: 10. december 1898
Rozloha: 9104 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.09 USD
Medzinárodný kód krajiny: PR
Internetová doména: .pr
Predvoľba telefónneho čísla: +1787

Blízke miesta do +/- 300km