Skip to content

Tanky na pláži Flamenco

Na pláži tohto ostrova, ktorý kedysi využívala americká armáda na cvičné ciele, sa nachádzajú hrdzavé, grafitmi pokryté tanky.

Približná doba čítania: 3 minúty

Portorický ostrov Culebra je obklopený tyrkysovou vodou a bielymi piesočnatými plážami a predstavuje úžasnú karibskú krajinu. Jeho nádherné pobrežie a bujná príroda priťahujú obdivovateľov z celého sveta. Tento úžasný karibský raj má však aj nečakanú ozdobu v podobe hrdzavejúcich tankov z druhej svetovej vojny.

V roku 1901, po tom, čo Španielsko odstúpilo Portoriko USA, prezident Theodore Roosevelt pridelil všetky verejné pozemky na ostrove Culebra námorníctvu. Tieto pozemky sa používali na skúšobné výsadky a pozemné manévre a od roku 1936 aj na nácvik bombardovania. Hoci na ostrove nebola vytvorená žiadna formálna základňa, presunulo sa tam veľké množstvo vybavenia a výzbroje a nácvik bombardovania trval celé desaťročia. V roku 1969 na ostrov dopadli rakety v 228 dňoch, keď piloti námorníctva trénovali na vojnu vo Vietname.

Využívanie ostrova námorníctvom sa nepáčilo miestnym obyvateľom, a keď sa armáda pokúsila evakuovať všetkých obyvateľov, začali sa brániť. V lete 1970 obyvatelia Culebry začali nenásilné protesty s cieľom ukončiť námornú okupáciu. Sedem mesiacov pochodovali, organizovali demonštrácie a vytvárali blokády, až nakoniec námorníctvo súhlasilo s postupným ukončením využívania ostrova ako testovacieho priestoru. Do roku 1975 námorníctvo opustilo ostrov Culebra.

Zanechalo však po sebe množstvo vybavenia vrátane niekoľkých obrovských tankov. Zatiaľ čo väčšina z neho bola odstránená, obrovské tanky sa nedali premiestniť a jednoducho zostali hrdzavieť. Slaný morský vietor pôsobil na kov, spôsoboval jeho hrdzavenie a rozpadávanie a miestni obyvatelia začali opustené stroje pokrývať vrstvami farby.

Pláž Flamenco, Portoriko

Dnes tanky zostávajú a stali sa jedinečným prvkom inak nedotknutej pláže. Na staré sa neustále pridávajú nové graffiti, ktoré starým vojnovým strojom vdýchli takmer veselý nový život.

Portoriko ponúka ďalšie miesta

Portoriko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Puerto Rico
Hlavné mesto: San Juan
Úradné jazyky: španielčina, angličtina
Štátne zriadenie: slobodný pridružený štát
Dátum vzniku: 10. december 1898
Rozloha: 9104 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.066 USD
Medzinárodný kód krajiny: PR
Internetová doména: .pr
Predvoľba telefónneho čísla: +1787

Blízke miesta do +/- 300km