Skip to content

Tanky na pláži Flamenco

Portorický ostrov Culebra je obklopený tyrkysovou vodou a bielymi piesočnatými plážami a predstavuje úžasnú karibskú krajinu. Jeho nádherné pobrežie a bujná príroda priťahujú obdivovateľov z celého sveta. Tento úžasný karibský raj má však aj nečakanú ozdobu v podobe hrdzavejúcich tankov z druhej svetovej vojny.

V roku 1901, po tom, čo Španielsko odstúpilo Portoriko USA, prezident Theodore Roosevelt pridelil všetky verejné pozemky na ostrove Culebra námorníctvu. Tieto pozemky sa používali na skúšobné výsadky a pozemné manévre a od roku 1936 aj na nácvik bombardovania. Hoci na ostrove nebola vytvorená žiadna formálna základňa, presunulo sa tam veľké množstvo vybavenia a výzbroje a nácvik bombardovania trval celé desaťročia. V roku 1969 na ostrov dopadli rakety v 228 dňoch, keď piloti námorníctva trénovali na vojnu vo Vietname.

Využívanie ostrova námorníctvom sa nepáčilo miestnym obyvateľom, a keď sa armáda pokúsila evakuovať všetkých obyvateľov, začali sa brániť. V lete 1970 obyvatelia Culebry začali nenásilné protesty s cieľom ukončiť námornú okupáciu. Sedem mesiacov pochodovali, organizovali demonštrácie a vytvárali blokády, až nakoniec námorníctvo súhlasilo s postupným ukončením využívania ostrova ako testovacieho priestoru. Do roku 1975 námorníctvo opustilo ostrov Culebra.

Zanechalo však po sebe množstvo vybavenia vrátane niekoľkých obrovských tankov. Zatiaľ čo väčšina z neho bola odstránená, obrovské tanky sa nedali premiestniť a jednoducho zostali hrdzavieť. Slaný morský vietor pôsobil na kov, spôsoboval jeho hrdzavenie a rozpadávanie a miestni obyvatelia začali opustené stroje pokrývať vrstvami farby.

Pláž Flamenco, Portoriko

Dnes tanky zostávajú a stali sa jedinečným prvkom inak nedotknutej pláže. Na staré sa neustále pridávajú nové graffiti, ktoré starým vojnovým strojom vdýchli takmer veselý nový život.

Flamenco Beach, Flamenco, Culebra, Puerto Rico, Culebra 00775, Puerto Rico
18.3279908,-65.3152816
Stiahni si KML súbor
Portoriko - Krátke info

Puerto Rico
Miestny názov: Puerto Rico
Hlavné mesto: San Juan
Úradné jazyky: španielčina, angličtina
Štátne zriadenie: slobodný pridružený štát
Dátum vzniku: 10. december 1898
Rozloha: 9104 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.13 USD
Medzinárodný kód krajiny: PR
Internetová doména: .pr
Predvoľba telefónneho čísla: +1787

Blízke miesta do +/- 300km