Skip to content

Observatórium Arecibo

Toto úchvatne observatórium si mohol vidieť už v niekoľkých filmoch, ale vieš kde sa nachádza?

Približná doba čítania: 2 minúty

Len málo observatórií je tak pôsobivých ako Arecibo. Tunajší rádioteleskop je s priemerom 304 metrov a hĺbkou 51 metrov najväčším a najcitlivejším na svete. Bol postavený v prírodnej prepadline z asi 40 000 perforovaných hliníkových plátov.

Profesor Cornellskej univerzity William E. Gordon observatórium otvoril v roku 1963 ako nástroj ku skúmaniu rádiových vĺn v horných vrstvách zemskej atmosféry. Od tej doby boli v Arecibo uskutočnené významné objavy, vrátane prvého zaznamenania planét zvonka slnečnej sústavy. Rádioteleskop taktiež pomáhal pri snahách naliezť mimozemské civilizácie.

V roku 1974 spísali astronómovia Frank Drake a Carl Sagan “Správu z Arecibo” obsahujúci len binárne číslice, ktorú vyslali smerom k hviezdokope M13 vo vzdialenosti 25 000 svetelných rokov. Pokiaľ sa nejakej inteligentnej rase podarí správu rozlúštiť, uvidí pred sebou obrázok skladajúci sa zo štvorčekov v 23 stĺpcoch a 73 riadkoch, ktoré znázorňujú človeka, chemické prvky, slnečnú sústavu, a dokonca i samotný teleskop.

Na teleskop sa vyjsť nedá, ale môžeš si ho prehliadnuť z vyhliadkovej plošiny a v návštevníckom centre sa pokochať vesmírnymi objavmi.

01. 12. 2020 sa zrútil ikonický teleskop a vážne zničil aj samotný tanier.

View Svetová zaujímavosť

Portoriko ponúka ďalšie miesta

Portoriko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Puerto Rico
Hlavné mesto: San Juan
Úradné jazyky: španielčina, angličtina
Štátne zriadenie: slobodný pridružený štát
Dátum vzniku: 10. december 1898
Rozloha: 9104 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.086 USD
Medzinárodný kód krajiny: PR
Internetová doména: .pr
Predvoľba telefónneho čísla: +1787

Blízke miesta do +/- 300km