Skip to content

Medzinárodné letisko Paro

Prílet na dovolenku do Bhutánu môže byť nervy drásajúci. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, letisko patrí k najnebezpečnejším na svete. A iba pár pilotov má certifikát pre pristátie na tomto letisku.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pristátie na letisku Paro označilo mnoho ľudí za úchvatné. Naopak, maličká rozjazdová dráha, ktorá sa nachádza kilometer a pol nad morom, bola tiež označená ako úplne hrôzostrašná a je všeobecne považované za jedno z najnáročnejších letísk na svete.

Vychádzajúc z oblakov smerom k letisku Paro, pravdepodobne uvidíš na jednej alebo oboch stranách 5500 metrov vysoké vrcholy Himalájí. Jediná dráha v Paro je dlhá necelé dva kilometre a je kratšia ako nadmorská výška v ktorej je letisko položené. Len veľmi málo pilotov má osvedčenie na let do himalájskeho údolia. Okrem nebezpečia preletu pomedzi niektoré z najvyšších vrcholov sveta, je dráha vytesaná do horského svahu a piloti musia počítať aj so zlým vetrom, ktorý sa preháňa údolím.

Paro International Airport

Čo je najnáročnejšie na pristátí na letisku Paro?

Takmer všetko! Lety sú povolené len za denného svetla a za dobrej viditeľnosti. Všetky letiská sa spoliehajú na automatizovaný ILS, ale na Paro majú piloti k dispozícii iba jeden VOR a pristátie musia vykonávať výhradne ručne a nemôžu sa spoliehať na žiadneho autopilota. Bol vypracovaný podrobný postup skúsenými pilotmi v spolupráci s výrobcom lietadla (nie s každým typom lietadla sa tu dá pristáť), ktorý určuje pri akej rýchlosti a nadmorskej výške sa musí lietadlo nachádzať v konkrétnych kontrolných bodoch. Posledných 20 kilometrov pred pristátím sa s lietadlom manuálne “kľučkuje” v údolí medzi vrcholmi hôr v 45-stupňovom uhle (medzitým musí klesať). Celý čas piloti nevidia pristávaciu dráhu. Tá sa objaví až po vynorení sa z poslednej zákruty, kde následne musia takmer okamžite dosadnúť na pristávaciu dráhu.

Napriek náročným výzvam pre pristátie na letisku a malému počtu pilotov, ktorí to dokážu, stále úspešne príde viac ako 30 000 ľudí ročne.

Neprehliadni

Pekné miesta na vyfotenie letiska Paro a pristávajúcich lietadiel, sa nachádzaju oproti letisku na druhej strane rieky na vyvýšených miestach. Hľadaj “Paro airport birds eye view point”.

Bhután ponúka ďalšie miesta

Bhután - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Druk-Yul
Hlavné mesto: Thimphu
Úradné jazyky: dzongkha
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 17. december 1907
Rozloha: 38394 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: ngultrum
Kód meny: BTN
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.647 BTN
Medzinárodný kód krajiny: BTN/BT
Internetová doména: .bt
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km