Skip to content

Medzinárodné letisko Nicosia

Medzinárodné letisko Nicosia, ktoré bolo kedysi hlavným letiskom na Cypre, bolo po vojenskom prevrate opustené a teraz sa nachádza uprostred demilitarizovanej zóny medzi dvoma krajinami a pomaly sa na ňom hromadí prach a holubí trus.

Letisko Nicosia v Nikózii bolo postavené v 30. rokoch 20. storočia ako vojenské letisko a pomaly sa rozrástlo na pomerne moderné centrum na pomery 70. rokov 20. storočia. Hoci toto malé zariadenie nie je najväčším letiskom na svete, začínalo ako malá kolekcia plechových búdok a potom sa rozrástlo na niekoľko terminálov, ktoré slúžili viacerým leteckým spoločnostiam. Keď však napriek úspechu letiska grécki nacionalisti uskutočnili v krajine prevrat, zvrhli vodcu a obsadili letisko Nicosia, stalo sa rýchlo ohniskom bojov. Keď v roku 1974 do krajiny vtrhli turecké vojská a vytvorila sa demilitarizovaná zóna, letisko sa ocitlo v jej strede, čo spôsobilo jeho okamžité uzavretie a náhle opustenie.

Od svojho zatvorenia v roku 1974 letisko Nicosia jednoducho leží nevyužité. Organizácia Spojených národov prevzala kontrolu nad demilitarizovanou zónou, ktorá je teraz pre civilistov uzavretá, ale letisko a jeho terminály zostali živlom, ktoré si ich prevzali. Počas desaťročí od uzavretia letiska jeho areál naďalej pustne a hromadí sa na ňom hrubá vrstva prachu a sutín, ktoré navštevujú len búrky a fotografi.

575G+Q4Q Nicosia International Airport (NIC), Lefkoşa
35.1594542,33.2753579
Stiahni si KML súbor
Cyprus - Krátke info

Kypros, Kıbrıs
Miestny názov: Kypros, Kıbrıs
Hlavné mesto: Nikózia
Úradné jazyky: gréčtina, turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 16. august 1960
Rozloha: 9251 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: CYP/CY
Internetová doména: .cy
Predvoľba telefónneho čísla: +357

Blízke miesta do +/- 300km