Skip to content

Liinakhamari: Bojová vojenská loď v skale

Liinakhamari sa nachádza ďaleko za polárnym kruhom – na severnom pobreží poloostrova Kola, na pobreží zálivu Pechenga. Jedná sa prakticky o najsevernejší kontinentálny bod západnej časti Ruska. Dedina Liinakhamari vo vojnových a povojnových obdobiach hrala dôležitú úlohu ako vojenská osada. V polovici deväťdesiatych rokov obec opustili a odvtedy chátra.

Ako sa budeš blížiť k dedine, zbadáš niečo, čo hlava ti veľmi nepoberie. Zo skaly trčí prova torpédového člna. Nie, nejedná sa o žiadne halucinácie. Je to len pamätník vojenskej jednotke 10678 Pripomína bitka počas druhej svetovej vojny známu ako Liinakhamari Landin a je venovaná sovietskym námorníkom, ktorí pri obliehaní prišli o život. Pamätník bol otvorený 12. 10. 1974 (30. výročie od bitky).

Liinakhamari, Russia
Pamätník je vyobrazený aj na “socialistickom umení”

Našťastie územie nie je až tak veľmi nakoniec opustené. V dedine nájdeš hotel, kde sa môžeš ubytovať. Patrí rybárskej kolektívnej farme a potápači sa tu celkom často zastavujú.

Územie je veľmi zaujímavé pre tých, čo sa zaujímajú o druhú svetovú vojnu. Celá oblasť je dnes skanzenom s mnohými nedokončenými stavbami, opevneniami a mechanizmami z tej doby.

Linhammar, Rusko
Unnamed Road, Linhammar, Murmanskaya oblast', Russia, 184402
69.632336,31.3117713
Stiahni si KML súbor
Rusko - Krátke info

Россия
Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 83.165 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km