Skip to content

Opustený jedinečný raketový systém

Prístav Murmansk bol pre Sovietsky zväz kľúčový. Aj preto ho chránilo niekoľko obranných systémov ktoré sú dnes úplne opustené.

Približná doba čítania: 2 minúty

“Smerch-2”, unikátny raketomet známy aj ako RBU-6000, je jedinečný opustený raketový systém v Arktíde. Žiadne iné sa nenašli. Do prevádzky bol uvedený ešte v roku 1961 na bol proti rôznym lodiam, ponorkám a sabotážnym skupinám nepriateľa na vzdialenosť piatich-šiestich kilometrov.

V skutočnosti slúžil ako základ pobrežnej protiponorkovej obrany zameraného na ochranu vstupu do zálivu Ura-Guba, kde sa nachádza námorná základňa Severnej flotily. V roku 1995 vojenská jednotka odišla, a raketové systémy tu zanechali. Tieto raketové zariadenia sa inštalovali aj na rôzne lode vrátane protiponorkového krížnika “Moskva”. Zároveň boli vyrobené dve jednotky v pobrežnej verzii na ochranu zálivov Ara-Guba a Ura-Guba.

Každý odpaľovacie zariadenie RBU-600 malo 12 hlavní ktoré mohli vystreľovať strely 180 stupňov horizontálne a 60 stupňov vertikálne. V podzemných priestoroch sa nachádzali nabíjacie priestory a stanovištia riadenia paľby, zatiaľ čo na najspodnejších podlažiach boli umiestnené bunkre pre uskladnenie 336 rakiet.

RBU-6000 (rusky: Raketnaja bombometnaja ustanovka) je sovietsky hĺbkový raketomet. Patrí do veľkej rodiny sovietskych systémov, ktoré používajú predsunuté protiponorkové nálože urýchľované raketovým motorom. Systém bol zavedený do služby v sovietskom námorníctve v roku 1960 a dodnes je veľmi rozšírenou protiponorkovou zbraňou v ruskom námorníctve, ako aj u mnohých zahraničných používateľov. Môže sa používať aj na pobrežné ostreľovanie.

Odpaľovacie zariadenie je plne automatické a strely sa odpaľujú po dvojiciach. Dvanásťhlavňové odpaľovacie zariadenie má tvar podkovy. Strely RGB-60 majú hmotnosť 70 kg, priemer 252 mm a dolet 6 km. Bojová hlavica obsahuje 21 kg výbušniny. Ďalšia salva sa automaticky nabije do vertikálnej polohy.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km