Chrám Meenakshi Amman

Tento starobylý hinduistický chrám je pokrytý tisíckami farebných sôch a má dlhú mytologickú históriu.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Chrám Meenakshi Amman je srdcom starobylého mesta Madurai v indickom štáte Tamilnádu. Chrám je náboženským a mytologickým symbolom starým 2 500 rokov a jeho 14 veží je pokrytých tisíckami farebných kamenných figúr zobrazujúcich zvieratá, bohov a démonov.

Meenakshi Amman Temple

Toto posvätné miesto každoročne priláka až milión návštevníkov na 10-dňový festival Chithirai, ktorý sa koná na oslavu svadby Meenakshi (hinduistickej bohyne Parvati) so Sundareswarom (hinduistickým bohom Shivom) – božského sobáša, ktorý hinduisti považujú za “najväčšiu udalosť na Zemi”.

Podľa starovekej tamilskej literatúry chrám Meenakshi Amman pôvodne postavili pred 2 500 rokmi preživší zo strateného kontinentu Kumari Kandam, mytologického kontinentu v tvare trojuholníka, ktorý sa údajne rozprestieral v Indickom oceáne a dotýkal sa Austrálie, Madagaskaru a Indie. Hoci existencia tohto kontinentu je v súčasnosti vyvrátená, členovia Tamilského renesančného hnutia kedysi verili, že je to ohnisko tamilskej kultúry.

To všetko je však mytológia. V skutočnosti chrám postavili tamilskí hinduisti pochádzajúci z juhovýchodnej Indie a prvýkrát sa v zaznamenanej histórii objavil v roku 600 nášho letopočtu. V roku 1300 posvätnú stavbu vyplienil a zničil moslimský generál Malik Kafur pri úspešnom pokuse rozšíriť islam v Madurai. Až takmer o 250 rokov neskôr, v roku 1559, stavbu obnovil prvý madurajský kráľ Nayak.

Chrám Meenakshi Amman stojí dodnes, najvyššia veža dosahuje výšku 52 metrov. Historický chrám bol dokonca nominovaný na Nových sedem divov sveta.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”INR”] INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km