Skip to content

Tehlové budovy v Zabíd

Zanikajúcu tradičnú architektúru mesta zdobia prepracované vzory.

Približná doba čítania: 3 minúty

Podobne ako mnohé iné jemenské mestá, aj Zabíd je staré, zaujímavé mesto bohaté na kultúrne a náboženské artefakty. Mesto pretína spletitý súbor labyrintov uličiek, za ktorými stoja stáročné hlinené tehlové domy. Ich fasády majú nádherne prepracované štukové vzory, ktoré čerpajú z arabských, afrických a indických tradícií.

Dávajte pozor na zložité abstraktné vzory, kvetinové vzory, zvieratá a kaligrafiu. Tieto vzory sa rozširujú aj do interiéru niektorých domov. Na niektorých budovách je dokonca Dávidova hviezda, ktorá svedčí o jemenskej židovskej tradícii a minulosti Zabídu ako centra kultúry a náboženstva.

Tradičné budovy sú postavené zo zmesi hliny a nepálených tehál, vápenca a dreva. Niektoré majú dokonca slamené strechy. Je to štýl architektúry, ktorý sa objavuje na celej Tihamskej planine, ale najčastejšie sa vyskytuje v Zabíde.

Bohužiaľ, novšie budovy ohrozujú niektoré z jeho najvynikajúcejších tradičných tehlových architektúr. Znepokojujúci počet týchto historických domov nahradili betónové budovy vo vnútri mestských hradieb. Malý populačný boom po vojne v Perzskom zálive podnietil ľudí, aby buď renovovali staré budovy, alebo ich nahradili novšími stavbami. Niektoré z tradičných domov, ktorým sa podarilo prežiť, majú tendenciu zostať zanedbané kvôli chudobe.

Podľa UNESCO bolo približne 40 % historických budov v meste ohrozených, čo ju prinútilo zaradiť mesto na “Zoznam svetového dedičstva v ohrození”.

Zabíd je jednou z najstarších stále obývaných osád v Jemene. Na základe historických záznamov existovalo už v roku 631 n. l. Zabíd sa nakoniec stal hlavným mestom Jemenu v 13. až 15. storočí. Hrubý múr obklopuje a vymedzuje hranice mesta.

Veľká mešita (Asa’ir) sa začala stavať v 9. storočí. Stále stojí v celej svojej starobylej majestátnosti a je len jednou z 86 mešít v meste. Keďže v meste žije niečo vyše 800 ľudí, na 10 obyvateľov pripadá viac ako jedna mešita, čo Zabíd robí najvyššou koncentráciou mešít v Jemene.

Jemen ponúka ďalšie miesta

Jemen - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Kurz (za 1 € dostaneš): 268.962 YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Blízke miesta do +/- 300km