Skip to content

Oceánsky had

Kovová kostra prináša na francúzsky breh čínsku mytológiu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto masívna kovová socha sa nachádza na francúzskom pobreží v Saint-Brevin-les-Pins a je desivou víziou s environmentálnym posolstvom. Šelma sa akože kĺzavo plazí napriek tomu, že nie je ničím iným, ako kostrou, čo dodáva matnej kovovej konštrukcii neuveriteľný realizmus.

Oceánsky had bol predstavený v roku 2012 ako súčasť umeleckej výstavy v Estuaire, ktorá pozýva medzinárodných umelcov na vytváranie rozsiahlych diel s využitím prostredia v blízkosti rieky Loire medzi Nantes a Saint-Nazaire. Dielo vytvoril čínsko-francúzsky umelec Huang Yong Ping, ktorý pomocou ikonografie čínskych mytologických drakov vytvoril 400 metrov dlhé umelecké monštrum.

Chvost oceánskeho hada je na hranici odlivu, pričom jeho hlava na hranici prílivu. Socha je preto pri každom prílive takmer neviditeľná a vyčnieva len hlava a vrcholky stavcov. Pri odlive sa môžeš okolo 130 metrov dlhej monumentálnej sochy prejsť. Ak si budeš všímať dobre okolie, možno zistíš, že tvar hada sa zhoduje s tvarom mosta Saint-Nazaire, ktorý je v tesnej blízkosti.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km