Skip to content

Mazar-e-Quaid

V tomto mauzóleu sú uložené pozostatky Muhammada Alího Džinnaha, zakladateľa Pakistanu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stačí jeden pohľad na toto mauzóleum a je jasné, že musí strážiť kosti mimoriadne významnej osoby. Architektonická ikona je jednoduchá a zároveň výrazná a niet divu, že sa stala symbolom mesta.

V mauzóleu sú uložené pozostatky Muhammada Alího Džinnaha, zakladateľa Pakistanu. Džínnah, nazývaný Quaid-e-Azam (“Veľký vodca”), bol 1. generálnym guvernérom krajiny.

Od roku 1913 až do založenia Pakistanu v roku 1947 bol Jinnah vodcom Všeindickej moslimskej ligy v rámci vtedajšej britskej Indie. Po prvej svetovej vojne sa Jinnah a Moslimská liga čoraz viac zasadzovali za vytvorenie samostatného moslimského štátu. A po druhej svetovej vojne získala Moslimská liga hlasy, ktoré nakoniec umožnili založenie nového štátu.

Bohužiaľ, Jinnah zomrel na tuberkulózu krátko po tom, ako sa krajina, za ktorej vznik tak tvrdo bojoval, stala nezávislou. Mauzóleum, v ktorom teraz ležia jeho pozostatky, bolo navrhnuté v 60. rokoch 20. storočia. Stoická stavba z bieleho mramoru vzbudzuje údiv už z diaľky. Línie tryskajúcich fontán vedú k budove, ktorá je príjemne jednoduchá a pôsobivá architektonická krása.

V mauzóleu sa nachádzajú aj hrobky jeho sestry Fatimy Jinnah, Māder-e Millat (“Matky národa”) a Liaquata Aliho Khana, prvého pakistanského premiéra.

Pakistan ponúka ďalšie miesta

Pakistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 295.959 PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92

Blízke miesta do +/- 300km