Skip to content

Modrá jaskyňa Biševo

Éterická žiarivo modrá morská jaskyňa v Chorvátsku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Modrú jaskyňu Biševo nie je ľahké navštíviť. Najprv sa musíte dostať na chorvátsky ostrov Vis trajektom z mesta Split. Keď sa tam dostanete, prevezte sa autobusom alebo na motorke na druhú stranu ostrova, do malého rybárskeho mestečka Komiža. Tam si prenajmite loď alebo výletnú loď, ktorá vás odvezie na ostrov Biševo, vzdialený od mesta Komiža asi hodinu plavby loďou. Potom sa k jaskyni priblížite na malej gumenej plti, ktorá je len taká malá, aby ste sa dostali do malého vchodu jaskyne.

Modrá jaskyňa (Modra špilja) sa nachádza v zátoke Balun na východnej strane ostrova. Hoci chorvátski rybári vedeli o Modrej jaskyni už od dávnych čias, až v roku 1884 bol (relatívne) jednoduchý vchod odstrelený dynamitom. Pred sprístupnením tohto malého otvoru v bočnej stene skaly bolo jediným vstupom do jaskyne ponorenie sa pod skalnú stenu na správnom mieste.

Jaskyňa je najkrajšia za slnečného dňa medzi 11. a 12. hodinou. Jasne modrý žiarivý efekt vzniká, keď slnečné lúče vstupujú cez vodu a odrážajú sa od vápencového dna jaskyne. Jasné slnko osvetľuje vodu a žiariace more osvetľuje steny jaskyne žiarivou modrou farbou, čím vzniká éterická žiariaca modrá jaskyňa.

Aj keď to nie je ľahká cesta, je obohacujúca – modrá jaskyňa je skutočne očarujúcim prírodným zázrakom.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385