Skip to content

Múzeum Víťaznej vlasteneckej oslobodeneckej vojny

Základom každej prehliadky v Severnej Kórei, je návšteva vojnového múzea a ako porazili USA. Keby aspoň fakty ako tak napasovali na seba aby dávali zmysel ;)

Približná doba čítania: 2 minúty

V tomto múzeu kórejskej vojny – v Severnej Kórei jej hovoria víťazná vlastenecká oslobodenecká vojna – ťa na začiatku upúta 26 metrová nástenná maľba. Tá zvečňuje prezidenta Kim Ir-sena, ako sa usmieva a máva, a za ním kráča sprievod vojakov a civilistov, ktorí k nemu nadšene vzhliadajú. Po jeho ľavej ruke kráča malé dievča, ktoré drží pestrofarebné balóniky. Táto maľba je čiste propagandistická, teda celkom vymyslená a udáva tón celého múzea.

Museum, Pchongjang

Tvoja sprievodkyňa, čo bude najskôr veľmi vážna dáma vo vojenskej uniforme, ti bude svojim ukazovátkom popisovať mapy a fotografie zachycujúce zranených či mŕtvych vojakov a bude odsudzovať amerických “imperialistických agresorov”, ktorí vojnu začali. Potom ťa zavedie do prízemia, kde je vystavená vojnová korisť v podobe amerických zbraní, nákladných automobilov a lietadla. Taktiež tu uvidíš severokórejský torpédový čln, ktorý podľa sprievodkyne potopil americkú loď USS Baltimore v bitke v Japonskom mori v roku 1950. To je síce úžasný príbeh, avšak úplne nepravdivý. USS Baltimore bola medzi rokmi 1946 – 1951 mimo službu, nejaký čas bola zakotvená v Anglicku, potom na Ďalekom východe a nakoniec vo Washingtone, kde bola roku 1971 odvolaná zo služby natrvalo a následne bola v Portlande zošrotovaná.

Museum, Pchongjang

Poslednou zástavkou prehliadky je obrovské dioráma zobrazujúce bitku o Taejon. Počas bitky v júli 1950 boli americkí vojaci po troch dňoch bojov donútení k ústupu. To zaistilo Severnej Kórei taktické víťazstvo. Z otáčavej plošiny budeš mať na 15 metrovú scénu dokonalý výhľad. Sú tu zobrazení severokorejskí vojaci, ktorí heroicky postupujú s vlajkami vpred, zatiaľčo americkí vojaci sa potkýnajú, vzdávajú sa a umierajú.

KĽDR ponúka ďalšie miesta

KĽDR - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čoson
Hlavné mesto: Pchjongjang
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 9. september 1948
Rozloha: 120540 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: severokórejský won
Kód meny: KPW
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KPW
Medzinárodný kód krajiny: KP
Internetová doména: .kp
Predvoľba telefónneho čísla: +850