Skip to content

Moreeb Dune

Jedna z najväčších pieskových dún na svete má prezývku "Strašidelná hora" kvôli svojmu strmému svahu a prudkému stúpaniu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Približne 250 kilometrov od Abú Dhabí sa v južnej centrálnej časti arabskej púšte nachádza Moreebská duna, nazývaná aj “Strašidelná hora”. Miestni obyvatelia dali obrovskému piesočnému kopcu túto prezývku kvôli strmému svahu, ktorý znemožňuje výstup.

Strašidelná hora

Je to najväčší piesočný kopec v krajine a jeden z najväčších na svete. Moreeb meria neuveriteľných 1 600 metrov na dĺžku, 300 metrov na výšku a má sklon 50 stupňov.

Vďaka tomuto strmému sklonu je táto oblasť ideálna na organizované preteky na dunách, ktoré sa konajú počas celého roka. Každoročne vo februári sa tu konajú aj obrovské preteky v lezení do kopca.

Kultúrny komplex na úpätí hostí podujatia a je obľúbeným cieľom aj medzi tými, ktorí neplánujú vyliezť na vrchol duny.

Návštevníci sa môžu pokúsiť vyliezť na Moreeb, ale nie je to ľahká úloha. Výhľad z piesočnatého vrcholu stojí za tú námahu. Je známe, že po dosiahnutí vrcholu sa návštevníci z duny spúšťajú na sánkach. Tí, ktorí sa na túto výzvu odhodlajú, potrebujú dobrú obuv, dostatok vody a odhodlania.

Strašidelná hora

Spojené arabské emiráty ponúka ďalšie miesta

Spojené arabské emiráty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: دولة الإمارات العربية
Hlavné mesto: Abú Dabí
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: federácia
Dátum vzniku: 2. decembra 1971
Rozloha: 83600 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: dirham
Kód meny: AED
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.946 AED
Medzinárodný kód krajiny: UAE
Internetová doména: .ae
Predvoľba telefónneho čísla: +971