Skip to content

Sokolia nemocnica

V Saudskej Arábii sú dravce vysoko cenené. Nečudo, že sa v blízkosti letiska Abú Dabí nachádza špecializovaná nemocnica

Približná doba čítania: 2 minúty

Kúsok od letiska v Abú Dabí sa nachádza sokolia nemocnica. Dravcom tu upravujú drápy alebo ošetrujú poranené krídla.

Keď bola klinika roku 1999 otvorená, jednalo sa o prvú veterinárnu inštitúciu na svete, ktorá sa špecializovala výhradne na sokoly. Dnes už ponúka rôzne služby i domácim miláčikom a nachádza sa tu i útulok pre opustené zvieratá. Sokolom je však stále venovaná najväčšia pozornosť. V nemocnici ich ročne podstupuje nejaký zákrok na 11 000. Ľudia vtáky privážajú prevažne zo Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie, Kataru, Kuvajtu a Bahrajnu.

Od roku 2007 sa v nemocnici uskutočňujú prehliadky pre turistov. V čakárni sedia na laviciach rady sokolov, ktorí čakajú na svoju prehliadku u lekára. Niektorí z nich majú zakryté oči, aby zostali kľudní.

Na sále potom môžeš sledovať, ako sa dravcom upravujú drápy alebo sa transplantuje zničené perie. V miestnosti sa nachádzajú šuplíky plné sokolieho peria, ktoré sa na poranené miesta prišíva alebo prilepuje. Mnohé chirurgické nástroje sú upravenými verziami tých, ktoré sa používajú pri operáciach ľudí, najmä nemluvniat.

Sokolníctvo, ktoré beduíni pôvodne praktikovali ako spôsob lovu, dnes prevláda vo forme športu. V Spojených arabských emirátoch sú dnes sokoli veľmi cenení. Pri ich výcviku sa používajú metódy 21. storočia: Vtáci sú sledovaní pomocou dronov a rádiových vysielačiek pripnutých k telu. Každoročný festival sokolníctva sa koná v Abú Dabí a láka trénerov z celého sveta spoločne s ich vtákmi na súťaže, večierky a lekcie uprostred púšte.

Prehliadky sa konajú od nedele do štvrtka a je nutné si ich rezervovať 24 hodín vopred.

Spojené arabské emiráty ponúka ďalšie miesta

Spojené arabské emiráty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: دولة الإمارات العربية
Hlavné mesto: Abú Dabí
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: federácia
Dátum vzniku: 2. decembra 1971
Rozloha: 83600 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: dirham
Kód meny: AED
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR AED
Medzinárodný kód krajiny: UAE
Internetová doména: .ae
Predvoľba telefónneho čísla: +971

Blízke miesta do +/- 300km