Miliónová ulica

Každý rok v decembri sa tento úsek prašnej púštnej cesty mení na prehliadkové mólo pre súťaž ťavej krásy.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Je krásna, je pôvoabná, je… ťava.

Miliónová ulica

Každý rok v decembri sa ťavy predvádzajú v rámci festivalu Al Dhafra v Abú Dhabí. Ich mólom je nepomenovaný úsek prašnej púštnej cesty, ktorý ľudia začali nazývať “Miliónová ulica”, pretože najkrajšie zvieratá sa zvyčajne predávajú za milióny dolárov v miestnej mene.

Súťaž krásy tiav, nazývaná mazayna, je vrcholom desaťročného festivalu. Chovatelia tiav si upravujú a skrášľujú svoje najkrajšie dromedáre a potom ich predvádzajú pred odbornou porotou.

Miliónová ulica

Zvieratá sú rozdelené do rôznych kategórií podľa farby. Podľa štandardov krásy ťavy by mal mať víťaz veľké oči orámované hustými riasami, nos klesajúci nadol, dlhý krk a vysoký hrb. Majitelia tiav označia svoje víťazné kusy tak, že zvieraťu namažú hlavu tradičnou zmesou šafranovej pasty.

Festival je oslavou beduínskej kultúry. Pre chovateľov je to tiež spôsob, ako propagovať a zachovať čistokrvné plemená. Zúčastňujú sa na ňom stovky chovateľov tiav z celého Perzského zálivu. Týždne pred festivalom sa ich karavány zhromažďujú v oblasti, kde pozdĺž ulice Million Street rozkladajú tábory pre ťavy.

Miliónová ulica

Okrem súťaže krásy sa na festivale konajú aj ďalšie podujatia, ktoré vyzdvihujú tradičné aspekty beduínskej kultúry, ako napríklad súťaž v dojení tiav, sokoliarske ukážky, preteky arabských koní a balenie datlí.

Spojené arabské emiráty ponúka ďalšie miesta

Spojené arabské emiráty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: دولة الإمارات العربية
Hlavné mesto: Abú Dabí
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: federácia
Dátum vzniku: 2. decembra 1971
Rozloha: 83600 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: dirham
Kód meny: AED
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”AED”] AED
Medzinárodný kód krajiny: UAE
Internetová doména: .ae
Predvoľba telefónneho čísla: +971

Blízke miesta do +/- 300km