Skip to content

Posledný pôvodný štandardný meter

Tento "pamätník" ľahko prehliadneš pri prechádzke Parížom. A pri tom je veľmi významný.

Približná doba čítania: 3 minúty

Francúzska revolúcia nezatriasla iba francúzskou vládou, ale aj jej matematickými základmi. Jednou z radikálnych zmien bolo meranie vzdialenosti a stále môžeš nájsť jeden z prvých štandardných meračov nainštalovaného na pôvodnom mieste v Paríži.

“Mètre étalon” je malá mramorová polica inštalovaná pod arkádou na adrese 36 Rue de Vaugirard, priamo oproti Senátu v Palais du Luxembourg. Je to jedna zo 16, ktorá bola nainštalovaná po tom, čo 26. marca 1791 Académie des Sciences prvýkrát definovala jednotku metra. Okrem tejto jedinej, ešte prežila ďalšia mramorová polica na 13 de la Place Vendôme, ktorá na rozdiel od merača na Vaugirad, bola na toto presunutá z pôvodného miesta.

štandardný meter

Do tej doby používalo Francúzsko ako mierku kovovú tyč, ako prototyp meradla, podľa ktorej sa vyrábali ďalšie meradlá, ale keďže prototypy sa opotrebovávali, bolo treba vymyslieť niečo nové, aby sa nová jednotka dala hocikde znovu vytvoriť (reprodukovať) podľa daného návodu.

Základnú jednotku dĺžky definovali ako 10 miliónov stotín vzdialenosti medzi severným pólom a rovníkom cez Le Méridien de Paris, ktorý stále nájdeš v strede parížskeho observatória. Kvôli tvaru zeme, sa definícia upresnila na jednu desaťmilióntinu zemského kvadrantu.

štandardný meter

Aby sa čo najskôr rozšírila novo definovaná mierka medzi ľudí, nainštalovali sa merače po meste Paríža. Parížske merače osadili medzi februárom 1796 a decembrom 1797 v rušných uliciach a dávali ľuďom niečo, podľa čoho si mohli okopírovať mierku a potvrdzovať si vlastné merače.

“Mètre étalon” môžeš ľahko minúť, lebo ak smeruješ k Palais du Luxembourg, tak ho budeš míňať po ľavej strane a tvojmu zraku ostane ukrytý. Skôr si ho všimneš, ak budeš mať Palais du Luxembourg za sebou (vtedy samozrejme bude po pravej strane).

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km