Skip to content

Múzeum H.R. Giger-a

Bizarné vízie H. R. Gigera ukryté vo švajčiarskom stredovekom meste.

Približná doba čítania: 2 minúty

V malebnom stredovekom meste Gruyères vo Švajčiarsku sa môžeš poprechádzať po dláždených uličkách, navštíviť zámok z 13. storočia a z historických hradieb si pozrieť nádherné panorámy údolia. So švajčiarskou scenériou tu však kontrastuje oveľa fascinujúcejšie miesto, ktoré vzbudzuje modernú zvedavosť. Po ceste k zvernici sa nachádza Múzeum H. R. Gigera.

Aj keď ti meno H. R. Giger nič nehovorí, je pravdepodobné, že poznáš jeho najznámejšiu tvorbu. H. R. Giger stojí okrem mnohých iných desivých diel aj za titulnými príšerami z filmovej série Votrelec. Giger, ktorý sa narodil vo Švajčiarsku, si dedinu zamiloval na tamojšej výstave v 90. rokoch 20. storočia a teraz sa v stredovekých hradbách mesta nachádza jeho múzeum venované jeho tvorbe, obsahuje najväčšiu zbierku jeho diel na svete.

Interiér múzea kompletne navrhol sám Giger. Múzeum je zámerne temné, pochmúrne a mierne znepokojujúce: keď doň vstúpiš, máš pocit, že si vstúpil do mimozemského brlohu. K dispozícii je tu jeho tvorba vrátane obrazov, kresieb, dokonca aj nábytku. Rozdiel medzi bukolickým Švajčiarskom a obsedantnými, bizarnými Gigerovými dielami dodá dňu strávenému v Gruyères surrealistický nádych.

Múzeum H.R. Giger-a

Keď už budeš v tejto oblasti, určite navštív bar HR Giger, ktorý je otvorený denne od 10:00 do 20:30 a nachádza sa oproti múzeu. Strop pripomína vnútro rebier, pričom pozdĺž jeho klenby sa krútia stavce.

Švajčiarsko ponúka ďalšie miesta

Švajčiarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Schweiz
Hlavné mesto: Bern
Úradné jazyky: nemčina, francúzština, taliančina, romanši
Štátne zriadenie: konfederácia
Rozloha: 41285 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švajčiarsky frank
Kód meny: CHF
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.971 CHF
Medzinárodný kód krajiny: CH
Internetová doména: .ch
Predvoľba telefónneho čísla: +41

Blízke miesta do +/- 300km