Skip to content

La Maison du Gruyère

V tejto továrni a múzeu si môžete pozrieť v akcii roboty, ktoré obracajú syr.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vďaka svojej výraznej orieškovej chuti a schopnosti jemne sa roztápať je Gruyère jedným z najobľúbenejších švajčiarskych syrov. Podľa zákona sa tento tvrdý syr z kravského mlieka môže vyrábať len v mestečku Gruyères v kantóne Fribourg alebo v jeho okolí, aby mohol niesť tento názov. Syrári v tomto regióne vyrábajú tento cenený výrobok od roku 1115.

Syr Gruyère

Zatiaľ čo väčšina tovární vyrába svoj syr radšej za zatvorenými dverami, La Maison du Gruyère tento proces návštevníkom sprístupňuje. V malom múzeu, ktoré ponúka prehliadky so sprievodcom aj audiosprievodcom, môžu návštevníci vidieť celý proces výroby syra od mlieka až po zrenie. V reštaurácii priamo na mieste môžete ochutnať syr priamo z jaskýň.

Syr Gruyère

Najdôležitejšou atrakciou je zrenie v samotných jaskyniach. Väčšina z nich sa nachádza pod zemou, ale jedna miestnosť je na úrovni terénu a má sklenenú stenu, ktorá umožňuje nahliadnuť na zrejúce kolesá syru. Medzi policami môžete vidieť pohybujúce sa roboty, ktoré testujú syr pomocou rôznych senzorov a v prípade potreby ho obracajú.

Syr Gruyère

Švajčiarsko ponúka ďalšie miesta

Švajčiarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Schweiz
Hlavné mesto: Bern
Úradné jazyky: nemčina, francúzština, taliančina, romanši
Štátne zriadenie: konfederácia
Rozloha: 41285 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švajčiarsky frank
Kód meny: CHF
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.95 CHF
Medzinárodný kód krajiny: CH
Internetová doména: .ch
Predvoľba telefónneho čísla: +41

Blízke miesta do +/- 300km