Múzeum mincí v Bangkoku

Kronika histórie jedinečnej thajskej meny, od strieborných "guľových peňazí" až po porcelánové žetóny rôznych tvarov.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Od starovekého Funanu až po Siamské kráľovstvo súčasnej dynastie Chakri malo Thajsko obrovský podiel na rozmanitých minciach – širokej škále zvláštností v oblasti etnografickej numizmatiky.

V Múzeu mincí v Bangkoku, inštitúcii, ktorú prevádzkuje ministerstvo financií, sa môžu zvedaví návštevníci oboznámiť s fascinujúcou históriou thajskej meny. Napriek blízkosti Národného múzea a parku Sanam Luang ide o menej známu a nedocenenú turistickú atrakciu, vďaka čomu je elegantnou oázou pred tropickými horúčavami a davmi turistov vonku.

Coin museum

Na prvý pohľad sa zdá, že múzeum je pomerne malé, má len jednu výstavnú miestnosť na prvom poschodí. Nachádzajú sa tu náučné panely o všeobecnej histórii peňazí, od vynálezu mincí v starovekej Lýdii až po vývoj moderného thajského bahtu. Pridajte sa však k pravidelnej prehliadke so sprievodcom a dostanete sa do skrytých komnát plných numizmatických kuriozít.

Prehliadka sa začína v miestnosti “Začiatok meny”, multimediálnej expozícii napodobňujúcej prehistorickú jaskyňu. Na jej projekčných plátnach sa prehráva 4D animovaný film o koncepte peňazí, od výmenného obchodu až po objavenie drahých kovov, ktoré viedlo k zrodu mincí.

Coin museum

Po ňom nasleduje časť, v ktorej sú vystavené rôzne “primitívne peniaze” vrátane medených ingotov v tvare kríža z Katangy z 19. storočia, rai kameňov z ostrova Yap a cínových zvieracích peňazí z Malacca, ktoré ilustrujú rozmanitosť tohto konceptu.

Na druhom poschodí sa miestnosť za miestnosťou s exponátmi zameriava na históriu thajských mien, počnúc starovekými kráľovstvami juhovýchodnej Ázie, ako boli Funan a Srivijaya. V neskorostredovekom thajskom kráľovstve Sukhothai sa začali bežne používať pod duang alebo “guľové peniaze”. Išlo o druh strieborného ingotu v podobe tyče ohnutej do okrúhleho tvaru, ktorý bol označený kráľovskými pečaťami a ktorý siamskí králi vydávali až do roku 1904, keď sa presadilo moderné strojové razenie mincí.

Coin museum

Ďalšou zvláštnosťou je minca Chiang Mai tok, ktorá sa používala v kráľovstve Lanna v 17. a 18. storočí. Ide o zliatok zo znehodnoteného striebra v tvare ustrice, ktorý sa často nachádza so sčernenou vrchnou časťou so žltohnedou spodnou stranou (alebo naopak), čo mu dodáva nezvyčajný vzhľad. Bizarná legenda hovorí, že to spôsobila chemická reakcia zliatiny, ktorá sa počas procesu odlievania zmiešala s vaječným žĺtkom alebo slepačou krvou.

Existujú aj laoské strieborné ingoty, ktoré zberatelia mincí prezývajú “tigrí jazyk”, ploché mince s vráskavými vzormi v tvare kvetov nazývané pak chee a porcelánové žetóny na hazardné hry rôznych tvarov, od imitácií čínskych peňazí cez šesťuholníky až po sépie.

Coin museum

Múzeum tiež prezentuje rôznorodé využitie mincí v tradičnej ľudovej viere, obehové mince zo 174 krajín sveta, postupy razby (so silným dôrazom na obruby mincí) a umelecké stvárnenie vývoja peňazí zavesené na jednom mieste ako meteorický dážď, od kravičiek až po systémy elektronického bankovníctva, a to všetko v rámci historického vývoja mincí.

Thajsko ponúka ďalšie miesta

Thajsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Prathet Thai
Hlavné mesto: Bangkok
Úradné jazyky: thajčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 513120 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: baht = 100 satangov
Kód meny: THB
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”THB”] THB
Medzinárodný kód krajiny: TH
Internetová doména: .th
Predvoľba telefónneho čísla: +66

Blízke miesta do +/- 300km