Skip to content

Kančanaburi a most cez rieku Kwai

Zneužívanie vojnových zajatcov na výstavbu Železnice smrti, jedného z japonských vojnových zločinov druhej svetovej vojny, sa preslávilo aj vďaka filmu Most cez rieku Kwai.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zneužívanie vojnových zajatcov na výstavbu Železnice smrti je jedným z najznámejších japonských vojnových zločinov za druhej svetovej vojny, ktorých nebolo málo. Preslávila sa aj vďaka filmu Most cez rieku Kwai, ktorý je dosť idealizovaným poňatím tejto udalosti. Navyše sa nenakrúcal v Thajsku, ale na Srí Lanke, takže sa filmový most vôbec nepodobá na ten ozajstný. Skutočný most dodnes stojí v Kančanaburi, kde sa príbehu Železnice smrti venuje niekoľko múzeí rôznej kvality.

Most cez rieku Kwai

Jednoznačne najlepšie z nich je Thajsko-barmské železničné centrum. Okrem toho je tu aj jedno nesúrodé a naozaj podivné múzeum hneď vedľa železničného mosta. Takisto veľkou turistickou atrakciou je samotný most cez rieku Kwai. Prechádzajú po ňom malé turistické vláčiky, no môžete ho prejsť aj pešo (len si dávajte pozor!). Skutočné vlaky jazdia celým zvyškom železnice až do Nam Toku, kde sa dnes končí, preto už viac nespája Thajsko s Barmou/Mjanmarskom.

Most cez rieku Kwai

Thajsko ponúka ďalšie miesta

Thajsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Prathet Thai
Hlavné mesto: Bangkok
Úradné jazyky: thajčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 513120 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: baht = 100 satangov
Kód meny: THB
Kurz (za 1 € dostaneš): 39.406 THB
Medzinárodný kód krajiny: TH
Internetová doména: .th
Predvoľba telefónneho čísla: +66

Blízke miesta do +/- 300km