Skip to content

Múzeum nožov v Albacete

Toto múzeum sídli v nádhernej viktoriánskej budove a má najväčšiu expozíciu nožov, nožíkov a nožníc v Španielsku.

Približná doba čítania: 3 minúty

Toto malé múzeum, známe ako Museo De La Cuchillería De Albacete (MCA) alebo Mestské múzeum nožov v Albacete, je poctou bohatému dedičstvu výroby nožov v tejto stredošpanielskej provincii. Provincia, ktorá sa nachádza vo vyprahnutom regióne La Mancha, je známa svojimi mečmi, dýkami, peračníkmi a vreckovými nožmi prinajmenšom od 15. storočia, keď historické dokumenty prvýkrát zaznamenali prítomnosť cechu výrobcov nožov v meste.

Múzeum bolo otvorené v roku 2004 a sídli v gotickej budove so zelenými kachličkami, ktorá sa nazýva La Casa del Hortelano. Viktoriánsku budovu postavil v roku 1912 architekt Daniel Rubio pre Joaquína Hortelana. V druhej polovici storočia budova slúžila ako budova miestnej univerzity a policajného riaditeľstva, než ju sevillskí architekti Esther López Martín, Miguel Hernández Valencia, Juliane Potter a Francisco José Domínguez Saborido prestavali na Múzeum nožov.

Múzeum príborov

Múzeum sleduje históriu výroby nožov v Španielsku, najmä skladacích nožíkov z Albacete. Hoci je skladací nôž starobylým nástrojom (jeho zvyšky sa našli v hroboch z druhej doby železnej), v 16. a 17. storočí sa španielsky skladací nôž alebo penknife stal takmer univerzálnym majetkom bohatých Európanov. Popularita skladacieho nožíka pramenila z toho, že sa dal ľahko ukryť a nosiť. V 18. storočí sa spoločnosť Albacete stala popredným dodávateľom nožov v Európe a jej nože získali klasický tvar, ktorý sa používa dodnes. S príchodom železnice v roku 1855 bolo možné znížiť cenu surovín na výrobu nožov, čo urýchlilo výrobu. V 19. storočí miestni predajcovia nožov nosili svoj tovar na pásoch a predávali nože cestujúcim, ktorí ani nemuseli vystúpiť z vlaku.

Múzeum príborov

V stálej expozícii múzea sú vystavené stovky unikátnych albacetských a španielskych nožov, od veľkého výberu dýk alebo puntillas a európskych nožov zo 17. až 19. storočia až po celú miestnosť venovanú nožniciam, z ktorých najstaršie pochádzajú z doby bronzovej. Vystavené sú aj príbory z doby železnej, meče falcata s jedným ostrím zo starovekého predrímskeho Španielska a rímske meče gladius, ktoré používali pešiaci. Súkromní zberatelia darovali múzeu predmety, ako napríklad staroveké hallštattské kúsky Jesusa Vica. V ďalšej časti múzea sú prezentované materiály používané na výrobu rukovätí nožov, ako napríklad perleť, korytnačina, slonovina, ebenové a olivové drevo, ako aj rôzne druhy brúsnych kameňov. Výstavu dopĺňa rekonštrukcia dielne na výrobu nožov.

Múzeum príborov

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km