Skip to content

Ústredný trh vo Valencii

Tento úžasný príklad valencijskej secesie vyzerá skôr ako katedrála než ako verejný trh.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na mieste centrálneho trhu vo Valencii (Mercat Central) sa od roku 1839 konal trh pod holým nebom, ale koncom 19. storočia chceli mestské orgány na tomto mieste vybudovať krytý trh. Vznikla veľkolepá pocta architektonickému využitiu ocele a skla.

Ústredný trh vo Valencii

Po viacerých architektonických súťažiach zvíťazil návrh, ktorý bol úžasným príkladom modernistického štýlu známeho ako valencijská secesia. Z diaľky stavba pripomína skôr katedrálu než krytú tržnicu: Strešné kupoly, najmä tá veľká kupola v strede budovy, dodávajú exteriéru vzhľad veľmi podobný talianskemu duomu. Kupoly a jedinečné šikmé strechy prepúšťajú dovnútra lúče svetla, ktoré dopĺňa bohatá a rozmanitá výzdoba interiéru zdobená železnými stĺpmi, farebnými keramickými dlaždicami a vitrážami.

Ústredný trh vo Valencii

Tržnica, dokončená v roku 1928 po 14 rokoch výstavby, má rozlohu viac ako 8 000 štvorcových metrov na dvoch podlažiach. Vo vnútri sa predávajú najmä potraviny, ktoré sú veľmi pestré a vyžarujú fantastickú vôňu. Nachádza sa tu aj množstvo stánkov s tovarom pre turistov plus reštaurácie a bary vrátane “centrálneho” baru, ktorý je veľmi obľúbený medzi turistami aj miestnymi obyvateľmi.

Ústredný trh vo Valencii

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km