Skip to content

Výstava medzinárodného priateľstva

Bizárna zbierka darčekov severokórejskému diktátorovi Kim Čong Ilovi od svetových despotov

Približná doba čítania: 3 minúty

Ako všetci severokórejskí vládci obdržali aj Kim Čong-il a Kim Ir-sen počas svojej vlády od zahraničných politikov rôzne dary. Tie sú vystavené v 120 miestnostiach múzea, ktoré si dáva za úlohu ukázať celosvetové priateľstvo voči bývalým vládcom krajiny.

Mnohé z týchto darov, ktorých je okolo 100 000 kusov, sú malými diplomatickými predmetmi, ako vázy, popolníky, knihy a prepisovačky. Na druhú stranu sú tu i obrie dary od komunistov, teroristov a despotických vodcov, ktorí mali záujem o dobrý vzťah so Severnou Kóreou. Obľúbenými darmi medzi diktátormi sú lovecké trofeje. Fidel Castro daroval kufrík z krokodílej kože, rumunský diktátor Nicolae Ceaușescu, ktorého zabil vlastný ľud, zas daroval medvediu hlavu uloženú na červenom saténovom vankúši.

Bývali ruský vodca Josif Stalin a čínsky predseda Mao Ce-tung boli zástancami názorov, že čím väčší, tím lepší. Prvý daroval nepriestrelnú limuzínu, druhy zas voz obrneného vlaku. (Cez všetku pompéznosť boli dary i pekne premyslené, pretože obaja Kimovia mali strach z lietania.)

Na konci návštevy krajiny v roku 2000 darovala Madeleine Albrightová ako ministerka zahraničných vecí USA Kim Čong-ilovi basketbalovú loptu podpísanú Michaelom Jordanom. Ten sa v kolekcii nachádza medzi walkmanom Sony, klávesami Casio, počítačom Apple a futbalovou loptou podpísanou brazílskym hráčom Peléem.

Jeden z najpodivnejších darov prišiel od revolucionára z Nikaragui Sandinisty, ktorý daroval vypchatého aligátora stojaceho na zadných, ktorý drží podnos s pohármi na koktejly.

Múzeum leží na hore Myohyang, asi 2 hodiny jazdy od Pchjongjangu. Do vnútra sa dostaneš len v rámci organizovanej prehliadky. Pri vstupe dostaneš látkové návleky, aby si neušpinil podlahu. Fotografovanie je vraj zakázané.

KĽDR ponúka ďalšie miesta

KĽDR - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čoson
Hlavné mesto: Pchjongjang
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 9. september 1948
Rozloha: 120540 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: severokórejský won
Kód meny: KPW
Kurz (za 1 € dostaneš): 959.613 KPW
Medzinárodný kód krajiny: KP
Internetová doména: .kp
Predvoľba telefónneho čísla: +850