Skip to content

Hotel Rjugjong

Rýchlosť dokončenia hotela môžme s kľudným svedomím prirovnať dokončeniu diaľnice z Bratislavy do Košíc.

Približná doba čítania: 2 minúty

“Pyramída v Pchjongjangu” je 105 poschodí vysoký mrakodrap, ktorý mal byť otvorený už pred takmer 30 rokmi. Dodnes však stavba nebola dokončená.

Budovanie 3 000 izieb v 330 metrov vysokom hoteli Rjugjong začalo v roku 1987. Dátum otvorenia bolo naplánované na jún 1989, ale stavba sa nestihla dokončiť v termíne. Následne prišiel pád Sovietskeho zväzu a Severná Kórea naraz nemohla ďalej spoliehať na finančnú podporu Ruska a priateľské ceny dovozu. Krajina sa skoro dostala do ekonomickej krízy. V roku 1992, keď bola dokončená vonkajšia konštrukcia budovy, sa stavba pozastavila. Bolo to nevyhnuteľné, pretože krajine došli peniaze i elektrina, a navyše sa musela vysporiadať s hladomorom.

Hotel Rjugjong

Nasledujúcich 16 rokov sa táto šedivá kostra ticho týčila nad Pchongjangom ako večná pripomienka neschopnosti stavbu dokončiť. V roku 2008 práce naraz začali znovu vďaka finančnej podpore egyptskej telekomunikačnej spoločnosti. Dátum otvorenia bolo stanovené na apríl 2012, teda na sté výročie narodenia prezidenta Kim Ir-sena. Stavba opäť nebola dokončená. V novembri 2012 prehlásila nemecká firma spravujúca luxusné hotely Kempinski, že sa o chod hotelu postará, a dátum otvorenia bolo stanovené na august 2013. Od projektu však bolo v apríli 2013 náhle opustené.

Hoci je dnes betónová konštrukcia pokrytá sklom, nikto nevie, kedy a či vôbec bude hotel niekedy otvorený. Zlé jazyky tvrdia, že sa kvôli rokom, kedy sa na stavbe nepracovalo, poškodila štruktúra budovy.

KĽDR ponúka ďalšie miesta

KĽDR - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čoson
Hlavné mesto: Pchjongjang
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 9. september 1948
Rozloha: 120540 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: severokórejský won
Kód meny: KPW
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KPW
Medzinárodný kód krajiny: KP
Internetová doména: .kp
Predvoľba telefónneho čísla: +850