Skip to content

Zeppelinfeld: Miesto zhromaždení nacistickej strany

Areál zhromaždenia nacistickej strany pokrýval asi 11 kilometrov štvorcových na juhovýchode nemeckého Norimbergu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Práve na tomto mieste Hitlerova nacistická strana od roku 1933 po nástupe k moci usporadúvala masové zhromaždenia. Nešlo ani tak o zjazdy strany – neprerokúvali sa žiadne návrhy a podnety, nediskutovalo a nevolilo sa. Boli to len propagandistické prehliadky, čo mali nadchnúť stúpencov strany a zastrašiť všetkých ostatných. V roku 1935 tu vztýčili okázalú rečnícku tribúnu, ktorú navrhol Hitlerov obľúbený architekt Albert Speer. Zahŕňala rad klasicistických stĺpov, stovky vejúcich nacistických vlajok a centrálne pódium, odkiaľ sa Führer prihováral svojim nasledovníkom.

Na priestranstvo pred tribúnou sa zmestilo zhruba 100 000 divákov a účastníkov a celý komplex lemovali tribúny na sedenie, kam sa vošlo ďalších 70 000 ľudí. Tejto “Katedrále svetla” pridávalo na veľkoleposti vyše 150 silných protilietadlových reflektorov mieriacich primo do oblohy. Bol to rozhodne ohromujúci pohľad. Pre mnohých účastníkov mali tieto podujatia charakter veselice, pričom nadšenie potužovala družná nálada aj pivo.

Zeppelinfeld

Celá táto zvodná propaganda a divadielka sú témou dokumentačného strediska, zriadeného v neďalekej gigantickej budove z nacistickej éry, v nedokončenej kongresovej sieni na severnom konci bývalého zhromaždiska. Hlavná výstava s titulom Fascinácia a teror poskytuje celý kontext a vysvetľuje vykorisťovateľskú a klamlivú psychológiu, na ktorej boli podujatia postavené.

Zeppelinfeld

Tribúna na takzvanom Zeppelinfeld stojí dodnes, hoci v okresanej podobe. Obrovský hákový kríž, ktorý trónil na jej vrchole celkom v strede, po konci vojny odpálili Američania. Kolonáda bola zdemolovaná neskôr. Ústredná časť s Hitlerovým pódiom a miestami na sedenie po oboch stranách však dodnes stojí. Na priestranstve pred ňou sa v súčasnosti konajú koncerty, festivaly, preteky alebo sa využíva ako parkovisko. Keď tu neprebiehajú žiadne veľké podujatia, priestor ovládnu korčuliari a tenisti, ktorí si cvičia techniku o vysoké múry v zadnej časti tribúny. Istým spôsobom je teda podivná kombinácia bezstarostnej zábavy a zlovestného pozadia naďalej prítomná.

Zeppelinfeld

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km