Skip to content

Pivovarnícka spoločnosť Taedonggang

Anglický pivovar prevezený do Severnej Kórey.

Približná doba čítania: 3 minúty

Do anglického vidieckeho mesta Trowbridge prišiel tím prvýkrát v lete roku 2000. Boli v ňom dvaja pivovarníci, dvaja inžinieri a osem vládnych úradníkov. Všetci boli zo Severnej Kórey a prišli si prevziať pivovar. Ich vodca Kim Čong-il (obyvatelia Trowbridge ho prezývali “Kim Čong Ale”) nedávno rozhodol, že Severná Kórea potrebuje riadny štátny pivovar. Ale namiesto toho, aby postavil pivovar od základov, sa severokórejský vodca rozhodol, že si ho pôjde kúpiť.

Pivovarnícka spoločnosť Taedonggang

Za 1,5 milióna libier kúpil 175-ročný pivovar Ushers of Trowbridge. Prišiel sem tím Rusov, ktorý úplne rozobral murovanú továreň, a potom Severokórejčania poslali takmer dve tisíc ton späť do Pchjongjangu. Štáb nenechal vôbec nič, zobral každú nádobu, sud, potrubie, maticu, skrutku, dlaždicu a záchodovú dosku v pivovare. Chceli vziať aj samotného pivovarníka, ale museli sa uspokojiť len s jeho vedomosťami. Kórejskí prekladatelia s ním strávili týždne preberaním výrobných postupov pri výrobe piva.

Pivovarnícka spoločnosť Taedonggang

Len o 18 mesiacov neskôr, v roku 2002, ruský tím znovu postavil továreň na kapustovom poli vo východnom Pchjongjangu. Odvtedy sa pivovar nazýva Taedonggang Brewing Company a vyrába sedem druhov piva, pragmaticky pomenovaných od svetlého piva typu pilsner “Beer Number One” (“Taedonggang 1”) až po tmavý, čokoládový dunkel “Beer Number Seven”. Taedonggang sa považuje za jedno z najlepších pív dostupných na Kórejskom polostrove, a dokonca aj v rámci Ázie.

Napriek zdokonalenému štátnemu pivovarníctvu väčšina Severokórejčanov stále uprednostňuje lacnejšie a tvrdšie veci, ako je napríklad miestny likér sódžu. Vidiecki Severokórejčania musia na nákup piva používať prídely potravín, čo z neho robí luxusný tovar, ktorý si môže dovoliť len málokto. V hlavnom meste krajiny dostávajú muži poukážky na pivo (zvyčajne 1 – 2 litre mesačne), ktoré si môžu uplatniť v niektorom z pchjongjangských barov. Vo väčšine prípadov je však pivo stále záležitosťou strednej triedy, ktorá sa podobá skôr poháru dobrého vína než nápoju na párty.

Pivovarnícka spoločnosť Taedonggang

Hoci Severná Kórea a pivovarnícka spoločnosť Taedonggang by chceli, aby sa svet sústredil na ich prekvapivo dobré pivo, pivovar stále zostáva majetkom tajomnej a tvrdej diktatúry. V roku 2016 sa v Pchjongjangu konal historicky prvý pivný festival, ktorý prilákal 45 000 návštevníkov. V roku 2017 však vláda festival bez vysvetlenia zrušila.

KĽDR ponúka ďalšie miesta

KĽDR - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čoson
Hlavné mesto: Pchjongjang
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 9. september 1948
Rozloha: 120540 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: severokórejský won
Kód meny: KPW
Kurz (za 1 € dostaneš): 967.032 KPW
Medzinárodný kód krajiny: KP
Internetová doména: .kp
Predvoľba telefónneho čísla: +850