Skip to content

Nahwa

Malé územie Spojených arabských emirátov v rámci ománskej enklávy v Spojených arabských emirátoch.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ako možno viete, enkláva je územie úplne obklopené územím iného štátu, ako napríklad San Maríno a Vatikán v rámci Talianska. Existuje aj taký pojem ako proti enkláva. Je to niečo ako ruská bábika, kde je enkláva v enkláve. (Rýchlo sa to zamotá.) Existujú len dve proti-enklávy (enkláva v enkláve). Jednou je zoskupenie holandských komunít v belgickej enkláve Baarle-Hertog a druhá existuje v podobe dediny s názvom Nahwa v Spojených arabských emirátoch.

Dedina sa nachádza na ománskom území Madha, ktoré je enklávou v emiráte Šardžá (súčasť SAE). Hovorí sa, že nezvyčajné hranice vznikli, keď Briti pri prieskume polostrova Musandam s cieľom zmapovať jeho hranice na začiatku 20. storočia prišli do Madhy, aby sa jej starších opýtali, ktorému klanu prisahajú vernosť. Kým kmeň Madha si za svojho vodcu zvolil ománskeho sultána, menšina v Nahwe zostala verná klanu Qawasim zo Šardžá (alias SAE).

Enkláva v enkláve

V súčasnosti územie Nahwa tvoria tri dediny: Stará Nahwa, Nová Nahwa a Shis. Stará Nahwa bola takmer celá opustená, keď bola postavená Nová Nahwa, v ktorej je škola, klinika a asi štyridsať domov. Dedina je známa svojou prírodou, najmä bazénmi Wadi Shis. Zachováva si atmosféru pokoja a vyrovnanosti, pretože jej obyvatelia naďalej žijú svoj život, väčšinou bez záujmu o cudzie hranice.

Enkláva v enkláve

Spojené arabské emiráty ponúka ďalšie miesta

Spojené arabské emiráty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: دولة الإمارات العربية
Hlavné mesto: Abú Dabí
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: federácia
Dátum vzniku: 2. decembra 1971
Rozloha: 83600 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: dirham
Kód meny: AED
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.946 AED
Medzinárodný kód krajiny: UAE
Internetová doména: .ae
Predvoľba telefónneho čísla: +971

Blízke miesta do +/- 300km