Skip to content

Údolie Fergana

Jedno z etnicky najrozmanitejších miest na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Geografické územie, ktoré je úplne obklopené cudzím územím, je často miestom plným politických a kultúrnych komplikácií.

Z tohto a ďalších dôvodov sa väčšina vlád vyhýbala vytváraniu enkláv – alebo ich existenciu nepovolila – a dnes ich existuje pomerne málo. Mnohé z nich sa nachádzajú vo Ferganskej doline, regióne v Strednej Ázii, kde sa stretávajú Tadžikistan, Kirgizsko a Uzbekistan.

Medzi niektoré z enkláv, ktoré sa nachádzajú v tomto regióne, patrí Barak, malá kirgizská dedina obklopená Uzbekistanom; So’x a Shohimardon a dve malé územia Qal’acha a Khalmion, všetky obklopené Kirgizskom; tadžická dedina Sarvan v Uzbekistane; tadžická dedina Voruch a malý kúsok zeme známy ako Kairagach, obe v Kirgizsku. Väčšina z nich sú len malé dediny s malým počtom obyvateľov – väčšina má menej ako 1 000 ľudí – ale prežili, pretože títo obyvatelia považujú za dôležité zachovať svoje kultúrne dedičstvo a trvajú na vyučovaní tradícií svojich predkov.

Údolie Fergana

História údolia siaha viac ako 2 300 rokov do minulosti, keď tu žijúce obyvateľstvo prvýkrát dobyli grécko-baktrijskí nájazdníci zo západu. Ako miesto na severnej Hodvábnej ceste, túto oblasť konvertovali moslimskí útočníci zo západu, kým údolie koncom 19. storočia nezískalo Ruské impérium a nepripojilo ho k Sovietskemu zväzu. Všetky tri spomínané regionálne štáty získali nezávislosť od Sovietskeho zväzu v roku 1991 a odvtedy obyvatelia bojujú s kultúrnym konfliktom.

Mnohé z enkláv dokonca nežijú rovnakými spôsobmi. Táto oblasť je neuveriteľne úrodná a rozmanitá, v miestnom hospodárstve hrá veľkú úlohu pestovanie bavlny, ako aj spracovanie kože, chov dobytka a baníctvo. V tejto oblasti sa našli ložiská železa, uhlia, síry, kamennej soli, naftalínu, sadrovca a ďalších surovín, ktoré sa ukázali ako schopné podporovať aj pestovanie rôznych druhov obilia, ovocia a zeleniny.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13558.193 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km