Skip to content

Pamätník sovietskej armády

Pamätník sovietskej armády v Sofii, postavený v roku 1954 na počesť sovietskych vojakov, ktorí zahynuli počas počas druhej svetovej vojny pri oslobodzovaní Bulharska, sa stal obľúbeným miestom protestov a vandalizmu, pri ktorých sa niektoré sochy stali ikonami popkultúry.

Aj keď má byť obrovský pamätník strhujúcou pripomienkou ruských vojenských sil, ktoré pomáhali Bulharsku počas druhej svetovej vojny, sochy a jeho okolitý park sa stali obľúbeným miestom stretnutia mladých ľudí a radikálov z oblasti kultúry. Okrem vysokej centrálnej veže, kde na vrchole stojí ruský vojak so svojou víťaznou zbraňou nad skupinou bulharských civilistov. Po obvode základu sú vytvorené reliéfy, ktoré zobrazujú akčné scény vojakov. Jeden takýto reliéf v životnej veľkosti bol opakovane pomaľovaný pri rôznych protestných akciách.

Pamätník sovietskej armády

V roku 2011 bol reliéf namaľovaný tak, aby vyzeral ako mix amerických ikon popkulútry, ako sú Superman, Ronald McDonald, Santa Claus a Wonder Woman. Pod maľbou bol napísaný slogan “In Pace With Time”. Aj keď tento počiatočný akt mohol byť viac prankový ako politický, naštartoval trend, ktorý pokračuje dodnes. Reliéf bol na počesť výročia Pražskej jari v roku 1968 zamaľované ružovou farbou s nápisom “Bulharsko sa ospravedlňuje”. Naposledy bol namaľovaný vojak vo farbách ukrajinskej vlajky. V ukrajinčine bol nápis “Sláva Ukrajine”. Zakaždým, keď sú sochy pomaľované, sú aj pohotovo vyčistené, nie však skôr, ako sa fotky rozšíria po celom svete.

Pokračujúci vandalizmus Pamätníka sovietskej armády dokázal vyvolať hnev nielen v bulharskej vláde, ale aj u ruských úradníkov.

Aj bez pomaľovaných figúr je pamätník nevedomým účastníkom súčasného života, ktorý ignoruje jeho históriu a symboliku. Priamo oproti, len pár krokov od pamätníka je obrovská rampa pre skateboardistov. Malé deti sedia na schodoch pod pamätníkom a vychutnávajú si v lete svoju zmrzlinu. Po zotmení sa zas pamätník stáva obľúbeným miestom stretnutia mládeže.

Pamätník sovietskej armády
bulevard "Cherni vrah", 1421 g.k. Lozenets, Sofia, Bulgaria
42.6747438,23.3218454
Stiahni si KML súbor
Bulharsko - Krátke info

България
Miestny názov: България
Hlavné mesto: Sofia
Úradné jazyky: bulharčina
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 110993 km²
Mena: lev (= 100 stotinki)
Kód meny: BGL
Kurz (za 1 € dostaneš): chyba BGL
Medzinárodný kód krajiny: BGR/BG
Internetová doména: .bg
Predvoľba telefónneho čísla: +359

Blízke miesta do +/- 300km