Skip to content

Neversink Pit

Tento prírodný zázrak klesá 16 poschodí priamo nadol cez vzácnu flóru a prúdiace vodopády.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pozoruhodná jama Neversink v severnej Alabame, ktorá je niekde medzi závrtom a jaskyňou, je geologickým zázrakom, ktorý inšpiruje fotografov a horolezcov rovnakou mierou.

Jeden z najfotografovanejších závrtov v Spojených štátoch (ak nie na svete) má na vrchole šírku 12 metrov, pričom závrt klesá do hĺbky 50 metrov a jeho dno je viac ako dvakrát širšie ako otvor. Cestou dolu sa lezcom naskytne pohľad na ľadové kryhy v zime, rebrovité vodopády po jarných dažďoch a bujné, vzácne paprade po okraji, po ktorých v lete steká voda.

jama Neversink

Po niekoľkých rokoch snahy zachovať závrt v jeho nedotknutom prirodzenom stave zhromaždila organizácia Southeastern Cave Conservancy finančné prostriedky z darov a v roku 1995 odkúpila pozemok. Skupina ju udržiava a dohliada na jej využívanie pre návštevníkov a jaskyniarov a dozerá na ekologické problémy. Žiadajú všetkých, ktorí sa sem vyberú, aby dodržiavali ich pokyny, najmä pokiaľ ide o ochranu zraniteľnej populácie netopierov a rôznych ohrozených druhov rastlín, ktoré túto jamu nazývajú svojím domovom.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.088 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km