Skip to content

Vodopády Ruby

Tajomný zázrak podzemného vodopádu osvetľujú rôznofarebné svetlá.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jaskyňa vodopádov Ruby má všetky očakávané geologické prvky (stalaktity, stalagmity, atď.) s jedným čarovným doplnkom: podzemným vodopádom. Kým sa do jaskyne v 19. storočí neprekopali ľudia, približne 200 miliónov rokov tu pod Tennessee nepozorovane tiekla voda.

Vodopády Ruby

Jaskynný systém s názvom Lookout Mountain Caverns sa používal ako úkryt už počas občianskej vojny, pravdepodobne aj skôr. Keď však bola postavená železnica, ktorá jaskyňu križovala, boli vstupy uzavreté. Jaskyňu znovu otvoril až amatérsky speleológ Leo Lambert, ktorý prerazil tunel položený vyššie na úbočí hory, a tak podzemný vodopád vyšiel na svetlo sveta.

Lambert pomenoval vodopády po svojej manželke Ruby a sprístupnil ich verejnosti. Stali sa populárnym turistickým cieľom, ktorý sa propagoval po celom juhu na stodolách pomaľovaných sloganom „Pozrite si vodopády Ruby“. Jaskyňa a podzemný vodopád boli jedny z prvých takýchto atrakcií, ktoré boli elektricky osvetlené. Svetelná šou stále ohromuje návštevníkov, pretože jej odtiene sa na stenách jaskyne prelínajú jeden do druhého.

Vodopády Ruby

Cestou von určite vystúpte na Lookout Mountain Tower, 21-metrovú vežu postavenú v 20. rokoch 20. storočia z vápenca vyťaženého z pôvodnej výťahovej šachty, odkiaľ je nádherný výhľad na horu.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Vodopády Ruby

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km