Skip to content

Kangbashi: mesto duchov

Zdá sa, že obyvatelia tohto megalopolisu náhle zmizli, ale v skutočnosti tam nikdy neboli.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kangbashi, alebo “prázdne mesto”, je budúcnosťou miest duchov. Mesto, ktoré bolo vybudované pre viac ako milión ľudí, je takmer úplne neobývané.

Na rozdiel od typických miest duchov, Kangbashi nikdy nemalo početnú populáciu stálych obyvateľov. Prázdna metropola bola postavená v roku 2004 ako súčasť projektu verejných prác na rozvoj komunity Ordos. Mestská krajina je plná honosných bytových domov, najmodernejších kancelárskych veží, múzeí, športovísk a divadiel. Len ich nemá kto využívať.

O kupcov v tejto oblasti rozhodne nie je núdza. Vďaka obrovským zásobám uhlia a zemného plynu má región druhé najvyššie HDP na obyvateľa v Číne. Väčšina budov a bytov sa totiž už predala. Napriek tomu sa väčšina kupujúcich do mesta nepresťahuje a to zostáva väčšinou opustené.

Podľa najaktuálnejších údajov sa počet obyvateľov rozľahlej obce odhaduje na približne 20 000 až 30 000, hoci vzhľadom na klesajúcu hodnotu nehnuteľností v oblasti sa toto číslo pravdepodobne zníži. Jedným z vysvetlení ohromujúceho počtu voľných miest je, že väčšina obyvateľov Orda už má domovy v Dongsheng, meste vzdialenom len 24 kilometrov od Kangbashi. Pozitívom je, že tu nie sú žiadne fronty ani zápchy.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.797 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86