Skip to content

Sovietske mesto duchov

Opustená vojenská základňa vyzerá ako postapokalyptická pustatina.

Približná doba čítania: 2 minúty

Les pomaly pohlcuje rozpadávajúce sa budovy v tomto meste duchov. Kedysi to bola rušná sovietska vojenská základňa, teraz vyzerá ako desivá postapokalyptická pustatina.

Szentkirályszabadja bola postavená najmä v 60. rokoch 20. storočia na ubytovanie sovietskych vojakov. Fungovala ako malé mestečko pre vojakov a ich rodiny a tvorila izolovanú, sebestačnú komunitu. Mala mnoho zariadení, ktoré by ste očakávali v každom normálnom meste, ako napríklad školy, kino, krčmy a reštaurácie, hoci väčšine základne dominovali veľké bloky kasární.

Szentkirályszabadja

Po páde Sovietskeho zväzu koncom 80. rokov 20. storočia mnohí obyvatelia základňu opustili. Maďarské obranné sily boli postupne prepúšťané a neďaleký oddiel vojenských vrtuľníkov v roku 2004 zanikol. Teraz sú jedinými návštevníkmi základne zvedaví urbanisti a príležitostní hráči airsoftu, ktorí sa vrhajú a krčia okolo mnohých zanedbaných budov.

Szentkirályszabadja

Netrvalo dlho a opustené mesto začalo vyzerať ako scéna z akčného thrilleru o konci sveta. Budovy začali chradnúť a rozpadávať sa. Zeleň sa plazí po nevyužívaných uliciach a šplhá sa po stenách opustených stavieb. Príroda získava toto miesto späť od civilizácie a pomaly ho chytá do svojich pazúrov.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 390.963 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36