Skip to content

Podzemná ulica Asakusa

Najstaršia podzemná nákupná ulica v Japonsku, ktorá uviazla v minulosti, sa ukrýva pod populárnou tokijskou štvrťou Asakusa.

Približná doba čítania: 3 minúty

Asakusa je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Tokiu, známa ikonickým chrámovým komplexom Sensō-ji a sieťou malebných nákupných uličiek, ktoré k nemu vedú. Z historického hľadiska bola tiež centrom predvojnovej kultúrnej modernizácie a domovom mnohých japonských prvenstiev, ako sú bar, kino, zábavný park a ďalšie.

Pod touto rušnou štvrťou, len po schodoch od davu turistov, sa ukrýva najstaršia zachovaná podzemná nákupná ulica v Japonsku: podzemná ulica Asakusa.

Podzemná ulica bola založená v roku 1955 a je spojená so stanicou metra Asakusa, ktorá je sama súčasťou najstaršieho metra v Ázii. Na druhej strane, z úrovne terénu sú vchody do podzemnej ulice pomerne nenápadné a sotva si ich všimnete, ak neviete, kde ich hľadať.

Keď sa však ocitnete dole, čaká vás ďalší svet zamrznutý v čase, ktorý uviazol v dávno minulej ére Shōwa. Priamo z filmu Blade Runner sa po nízkom strope ako vnútornosti mesta tiahnu holé rúry, ktoré tu a tam zmyselne osvetľujú krikľavé lampáše izakaya. Podlaha je z nejakého dôvodu vždy mokrá a odráža sa od občasných okoloidúcich na permanentných kalužiach.

Všadeprítomný a takmer ikonický je aj zápach, zmes pary z varenia a vzduchu zamoreného baktériami s príchuťou zatuchnutého tabaku, ktorý preniká chodbou kvôli jej slabému vetraniu. Charakteristický, jednoducho dotvára netradičnú atmosféru.

Podzemná ulica, nedotknutá módou sveta nad ňou, je sídlom množstva starodávnych podnikov. Sú tu predavači, ktorí tu vykladajú skromné zbierky historických známok a pornografických DVD, niekoľko staromódnych holičstiev a niekoľko psychologických salónov, ako aj autentické vietnamské a thajské reštaurácie, ktoré sa miešajú s chaosom tejto tmavej chodby.

Asakusa Underground Street

Podzemná ulica Asakusa si vo svojej chatrnej časovej kapsule udržiava otvorené svoje ospalé obchody, aj keď svet nad ňou prežíva éru prestavby a džentrifikácie. Je v kontraste a rozpore so všetkým, čo robí Asakusu turisticky obľúbenou, ideálna pre návštevníkov, ktorí hľadajú gýčovú, zastaranú oázu pred davom – hoci len na minútu alebo dve.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km