Skip to content

Observatórium Archenhold

V tomto verejnosti prístupnom observatóriu sa nachádza "nebeské delo", najdlhší otočný teleskop na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hvezdáreň Archenhold sa nachádza v berlínskom parku Treptower a je jednou z najväčších a najstarších verejných hvezdární na svete, ktorá funguje od roku 1896.

Archenhold-Sternwarte

Celé observatórium je postavené okolo veľkého refraktora (Großer Refraktor), obrovského teleskopu pripomínajúceho delo, ktorý navrhol Friedrich Simon Archenhold. Na rozdiel od väčšiny ostatných teleskopov v tom čase sa tento voľne otáčal a bol vyrobený čo najdlhší, aby získal čo najostrejší obraz.

Teleskop, ktorý dostal prezývku Himmelskanone (nemecký výraz pre “nebeské delo”), bol skonštruovaný pre berlínsku obchodnú výstavu v roku 1896, podujatie, na ktorom sa mali predstaviť nové a revolučné technológie. Žiaľ, projekt si vyžiadal viac času a peňazí, ako sa očakávalo, takže bol dokončený neskoro a bez riadnej budovy okolo neho.

Po skončení výstavy dalo mesto povolenie, aby teleskop zostal v parku Treptower. Archenhold vypracoval plány na vybudovanie verejného observatória okolo teleskopu, ktoré na prelome storočí prilákalo neuveriteľných 60 000 návštevníkov ročne. Drevená budova okolo teleskopu bola v roku 1908 nahradená trvalou stavbou. V roku 1915 mal Albert Einstein v observatóriu svoju prvú verejnú prednášku o všeobecnej teórii relativity.

V roku 1931 prevzal funkciu riaditeľa observatória syn Friedricha Archenholda Günter. Už o niekoľko rokov neskôr, v roku 1936, však musel odstúpiť kvôli svojmu židovskému pôvodu a tlaku nacistického režimu.

Archenhold-Sternwarte

Počas druhej svetovej vojny zasiahla juhozápadné krídlo budovy bomba, ale observatórium a teleskop prežili. Po vojne boli teleskop a budova opravené. V roku 1946 bolo observatórium na Archenholdovu počesť premenované tiež po ňom. Jeho činnosť bola zameraná na školy a vzdelávanie.

V súčasnosti hvezdáreň prevádzkuje Berlínske múzeum vedy. Okrem nebeského dela, ktoré už, žiaľ, nie je funkčné, má niekoľko ďalších menších teleskopov, cez ktoré sa možno pozrieť, vrátane rádioteleskopu a slnečného teleskopu. Celé spodné poschodie je zaplnené starými teleskopmi a ďalšími zariadeniami používanými počas celej histórie observatória, ktoré teraz ilustrujú vývoj v tejto oblasti. V budove sa nachádza aj krásne mechanické planetárium.

Archenhold-Sternwarte

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km