Skip to content

Ružové jazero Torrevieja

Baktérie a riasy dodávajú slanej vode žuvačkový odtieň.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dve farebné slané jazerá lemujú severozápadný okraj malého prímorského mesta na španielskom pobreží Costa Blanca. Spolu tvoria prírodnú rezerváciu Las Salinas de Torrevieja. Jedno z jazier vyniká najmä tým, že jeho pútavá žuvačková ružová farba zatieňuje jeho zeleno sfarbeného suseda.

The Pink Lake Of Torrevieja

Pri pohľade na Torrevieja zhora to vyzerá, akoby sa rozlial obrovský jahodový koktail a lepkavá kaša sa nahromadila hneď za mestom. Tento zvláštny pohľad však nie je spôsobený množstvom neprirodzených prísad. V skutočnosti je to dielo baktérií a rias.

Halobaktériám (známym aj ako “soľné baktérie”) sa darí na slaných miestach, rovnako ako mikroriasam s názvom Dunaliella salina. To sú dve magické zložky, ktoré vytvárajú bizarný odtieň jazera. Napriek jeho zvláštnej farbe je voda úplne v poriadku, hoci môže trochu zapáchať.

The Pink Lake Of Torrevieja

Torrevieja sa spolieha na svoje slané jazerá. Ľudia z nich už po stáročia zbierajú minerály. Na začiatku 19. storočia sa oficiálne stali centrom španielskeho soľného priemyslu. Okrem toho, že jazerá podporujú ekonomiku mesta, fungujú aj ako prírodné kúpele. Kal z bahna a soli na dne má údajne liečivé účinky, ktoré môžu zmierniť bežné kožné a dýchacie ochorenia. Vysoká koncentrácia soli vo vode z neho robí zábavné miesto na relaxáciu a príjemné plávanie.

Ružové jazero navštevujú aj plameniaky, podobne ako miestni obyvatelia. Hody na krevetách plných rias, ktoré tu žijú, dodávajú ich periu ružový odtieň, ktorý takmer kopíruje vodu.

The Pink Lake Of Torrevieja

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km