Skip to content

Opustená Čínska lekárska univerzita

Po desaťročia zabudnutá prvá lekárska škola postavená v komunistickej Číne je dnes plná prekvapení.

Približná doba čítania: 4 minúty

Táto lekárska škola bola dlhé roky jedinou nemocnicou v celej komunistickej Číne a bola zdrojom politických a lekárskych aktivít. Dnes sa pri návšteve tohto miesta cítite, akoby ste sa vrátili v čase. Zaprášenú dedinu Liushudian obklopuje ticho čínskeho vidieka, vzdialeného od ruchu mesta. Cez mesto vedie jediná cesta posiata túlavými sliepkami a psami, ktorá sa vinie okolo areálu nemocnice.

Lekárska nemocnica bola pôvodne založená v roku 1931 v juhozápadnej provincii Jiangxi pod názvom Čínska robotnícka a roľnícka lekárska škola Červenej armády. Inštitút bol obnovený pri meste Yan’an v provincii Shaanxi v roku 1935, po tom, čo Komunistická strana Číny utiekla z východnej Číny a bola na pokraji zániku. V roku 1940 Mao Ce-tung osobne premenoval školu na Čínsku lekársku univerzitu, čo odrážalo jeho národné ambície, hoci komunisti v tom čase kontrolovali len malé územie.

Nemocnica, ktorá mala zúfalý nedostatok zásob a odborných znalostí, fungovala na základe improvizácie a odvahy. V nemocnici sa vystriedalo mnoho západných lekárov, ktorí poskytovali veľmi potrebné odborné znalosti. Niektorí z nich boli oddaní komunisti a dodnes sú pamätníkmi. Dr. Norman Bethune bol napríklad kanadský chirurg a komunista, ktorý zahynul počas čínskej občianskej vojny pri ošetrovaní komunistických jednotiek. V dôsledku toho bola táto nemocnica na jeho počesť nakrátko pomenovaná Medzinárodná nemocnica mieru Normana Bethuna. Čínske deti sa dodnes učia naspamäť chválospev, ktorý na počesť doktora Bethuna napísal Mao Ce-tung.

Americkí vojenskí pozorovatelia, ktorí boli v roku 1945 vyslaní na prieskum komunistických síl, si všimli, že hoci nemocnica mala zúfalý nedostatok zásob, personál vrátane starších lekárov sa chválil nemocničnou zeleninovou záhradou, ktorú pomáhali udržiavať všetci práceschopní ľudia (vrátane pacientov).

Dnes sa o ňu stará správca, pán Bao. So svojím pomocníkom, miniatúrnym pudlom, nosí sadu ťažkých železných kľúčov a postupne odomyká dvere na bývalých oddeleniach. Bývalé oddelenia sú orientované na široké trávnaté nádvorie a v súčasnosti sa v nich nachádzajú výstavy o lekárskej starostlivosti v prvých rokoch komunizmu. Sú tu zrekonštruované operačné sály so skalpelmi, pílami a inými oceľovými pomôckami. Na stenách visia anatomické plagáty v čínštine. Zaprášené nemocničné postele sú zoradené pod fotografiami ich pôvodných náprotivkov.

Na jednom z bývalých oddelení sa teraz nachádza výstava venovaná “zahraničným priateľom”, ktorí pomohli ich veci, s venovaním nečínskym lekárom, ktorí “prišli na pomoc Číne”. Stovky zrnitých fotografií, ktoré lemujú steny, sú skutočnou ozdobou a zobrazujú tak drsné podmienky, ako aj ľudskosť zúčastnených.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.77 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km