Skip to content

‘Zhdun’ (Homunculus Loxodontus)

Pri vstupe do Lekárskeho centra Leidenskej univerzity možno neočakávate, že narazíte na sochu zvláštneho tvora. “Homunculus Loxodontus” je názov, ktorý dostala humanoidná socha tuleňa slonieho, ktorú v roku 2016 vytvorila Margriet van Breevoortová. Bola navrhnutá pre každoročnú výstavu sôch v meste. Sochu ľudia zvolili za najobľúbenejšiu a krátko nato ju zakúpila nemocnica. Bola to druhá socha, ktorú Van Breevoort vytvorila, a jej doteraz najpopulárnejšie dielo.

Trpezlivo čakajúce stvorenie sa nejakým spôsobom zapáčilo mnohým ľuďom a nakoniec sa na krátky čas stalo najfotografovanejším objektom v meste. Práve keď rozruch okolo diela utíchol, začiatkom roka 2017 na sochu narazil rusky hovoriaci turista a zverejnil jej podobizeň na rusky hovoriacich webových stránkach sociálnych médií. Socha sa potom premenila na nesmierne populárny meme.

Socha dostala ruský názov “Ždun”, čo v hrubom preklade znamená “ten, kto čaká”. Krátko nato bolo možné obrázok nájsť na rôznych predmetoch, napríklad na hračkách. Vyrábali sa aj repliky sôch a na objednávku vznikol aj kreslený film s touto postavičkou.

Medzitým originál stále trpezlivo čaká v hale nemocnice, ktorú často navštevujú turisti.

Albinusdreef 2, 2333 ZA Leiden, Netherlands
52.1660315,4.4785036
Stiahni si KML súbor
Holandsko - Krátke info

Nederland
Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31